Marka Kullanma Takıntısı

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page

Marka Kullanma Takıntısı yazımızda marka sevgisinin geldiği nokta, satın almış olduğunuz ürünün haricinde ödediğiniz ücretler, markalaşan ürünlerin pahalılığı, yeni ürün alma zorunluluğu ve internet dünyasının reklamlara katkısını yazdık.

Marka Sevgisi

İnsanlar güvendiği markalardan alışveriş yapmayı diğer firmaların ürünlerini almaktan daha çok sever. Bir firma markasını oluşturup tüm insanlara tanıttığı zaman başarısı kaçınılmaz olur. Cep telefonlarında bir zamanlar Nokia nasıl telefon denilince akla gelen ilk markaysa günümüzde iphone onun yerini almıştır. Günümüzde iphone markasını kullanma takıntısı vardır ve parası olan çoğu kişi iphone modelini ve yeni sürümlerini almak için heyecan duymaktadır. İphone ve Samsung telefon pazarında teknolojisi ve reklamlarıyla liderliği kimselere bırakmıyor ve marka gelişimlerini sürdürüyorlar. Tüketicilerde marka sevgisi olduğu için bu ürünlere olan ilgi hiç bitmiyor. Markalar lokal ve global olarak ürünlerini satmada değişik pazar biçimleri kullandı. Girmiş oldukları ülkelere göre satış stratejileri geliştirerek marka sevgilerini arttırdılar.

marka-sevgisi

Ürünlere Verilen Ücretinde Ücreti

Apple ürünlerini Apple Store’larda satarken ürününü bir kaç kez satarak gelirini katladı. Özellikle tüketici cep telefonu olarak iphone aldığında, ekstra özellikler almak için kendi uygulamalarının satıldığı App store‘a girerek tekrar ücret ödeyip telefonuna yeni özellikler yüklüyor. Bu özellikler telefona yüklenmeyip tüketiciden ekstra ödemeler alınıyor. Tüketicide satın alma zevki ile bu uygulamaları telefonuna ücret karşılığında yüklüyor. Apple bir ürününden tekrar tekrar para kazanmayı böylece herkese öğretmiş oldu. Diğer firmalarda bu yöntemi kullanarak ürünlerinden bir çok kez para kazanmayı başardı. Teknoloji üzerine ürün çıkartan tüm firmalar artık ürünü satmanın yanında kiralama, abonelik, kullanım ücreti gibi ücretlendirmelerle sürekli para kazanmayı amaçlamışlardır. Firmalar ürünü satarken bir takım kılıflar bularak aynı ürünü kişiye bir şekilde defalarca satmaya başladı.

apple-story

Yeni Ürün Alma Zorunluluğu

Günümüzde pahalı olan marka ürünleri kalitesini göstermektedir fakat pahalı olması insanları zor duruma düşürüyor. Örnek verirsek; Cep telefonunu herkes bir kaç kez değiştirmiştir. Yeni özellikler geldikçe telefon değiştirme zorunluluğu doğmaktadır. Fakat yeni gelen özellikler ne kadar senin ihtiyacın orası merak konusudur. Bir whatsapp uygulaması öncekinde de vardı yeni aldığında da var. Firmalar zamanla kişilere pahalı telefonları aldırtmaktadır. Bir telefona hayatta 3500 TL vermem diyen birisi alışkanlık nedeniyle gözü kapalı bu ücreti verebilmektedir. Burada markaların çalışma biçimleri devreye girerek ürünlerini satabilmesi yatmaktadır.

Markalaşmanın Getirdiği Pahalılık

Yorum siteleri ve tanıtım sitelerinde insanların marka ve firmaya olan şikayetleri ve olumlu yorumları markaların durumunu olumlu veya olumsuz çok fazla etkiledi. Normal bir lokantaya gittiğinizde her zaman aynı ücret ödüyordunuz fakat sitelerde o lokanta adına yapılan olumlu yorumlarla lokantanın adı ve kalitesi yükselince ücretleri de yükselebilmektedir. Artık sizin almış olduğunuz aynı hizmet daha pahalı olmaktadır. Yemek sepeti.com gibi internet sitelerinde lokantalara yapılan yorumlar ve puanlar oraların tanıtımında çok fazla yeri vardır. Yüksek puanlı yerlerin fiyatlarının nasıl arttığını görebilirsiniz. Tüketiciler güvenilir ve kaliteli markaları öne çıkararak onların fiyatlarının artmasını sağlamaktadır. Artık marka olan işletmelerde istediği gibi fiyatlarını belirlemektedir. Marka kullanma takıntısı olan tüketicilerde fiyata aldırış etmeden tüketimini yapmaktadır. Bu durum bütçesi kısıtlı olan kişileri aşırı zorlamaktadır.

yemeksepeti-buyume

İnternet’in Ürün Satmaya Katkısı

Kredi kartlarının bilinçsizce kullanılması da aşırı tüketime neden olmaktadır. Alışveriş internet sitelerinden alışveriş yapan kişiler gördükleri ürünlerin yorumlarında yüksek olumlu puanlar ve yorumlar var ise güvenerek o ürünü almaktadır. Parası çoğu zaman önem arz etmemektedir. Çünkü ucuz olan ürünlerde kalite eksikliği olduğu için mecbur güvenilir ürün alınmaktadır. Ödeme kolaylığının da olmasıyla birlikte internet alışverişlerin de bir hayli artış görülmektedir. Marka sevgisi ayrıca markanın kendisini iyi pazarlamasından kaynaklıdır. İnternetin kullanımı yaygın olduğu için internet reklamları çokça gözünüze takılmıştır. Firmalar kendilerini internet reklamlarıyla güzel bir şekilde size tanıtmaktadır. Siz internette bir ürün arattığınızda diğer bir siteye girdiğinizde, eğer internet sitesi reklam gösteriyorsa baktığınız ürünü reklam olarak orada görebilirsiniz. Duyarlı reklamlar size baktığınız ürünleri gösterir ve almanızı sağlarlar. Kendi sitemizde de Google’ın reklamları bu şekilde çalışmaktadır. Google ve Chrome tüm bilgilerinizi elinde bulundurduğu için sizi çok iyi tanıyor ve firmaların ürünlerini size satmada oldukça başarılıdır. Firmalar tanıtım ve ürün pazarlamada oldukça büyük paralar harcayarak kitlesini büyütmektedir. Kişilerde oluşan marka kullanma takıntısıyla birlikte firmalar hedeflerine ulaşmaktadır.

Marka Kullanma Takıntısı.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir