Gamma Knife Tedavisi

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Gamma Knife Tedavisi yazımızda Gamma Knife tedavisinin kimlere uygulandığı, hangi ameliyattan sonra yapıldığı ve etkisinin ne olduğunu yazdık.

Gamma Knife

Gamma Knife tedavisi Hipofiz adenomlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Hipofiz, bütün vücudun hormon dengesini ayarlamaktadır. Hipofiz bezi;Beyinden aldığı nöronal sinir iletimlerini hücreyi yönetebilmek için hormon salgılamak üzere düzenlemeye yarayan bir organdır. Hipofiz bezi içerisindeki hücrelerin anormal bir şekilde çoğalmasıyla oluşan küçük iyi huylu tümörcüklere Adenom denilmektedir. Gamma Knife, odaklanmış ışının çevredeki dokuya mümkün olduğunda az zarar vermesini sağlayan bir robotik sistem ile ilgili alana yöneltilmesi temeline dayalı bir tedavi yöntemidir. Hipofiz adenomları hastalığının cerrahi tedavisinden sonra tamamlayıcı tedavi olarak Gamma Knife tedavisi uygulanmaktadır.

hipofiz-adenomu-tedavisi

Gamma Knife Tedavisinin Etkisi

Hipofiz adenomlarında öncelik tedavi medikal tedavidir. Medikal tedavi işe yaramıyorsa cerrahi tedavi ile birlikte Gamma Knife tedavisi hastaya uygulanmaktadır. Cerrahi tedavinin başarısını arttırmak için endoskop ve mikroskop birlikte kullanılmaktadır. Ameliyat sırasında MR çekilerek adenom kalıntısının geride kalıp kalmadığına bakılır ve tam olarak temizlenmesi sağlanır. Tümörün bir kısmı çıkarılması riskli veya imkansız olan çevredeki dokuların içine işlemiş ise ameliyattan hemen sonra o alana Gamma Knife Tedavisi verilir. Gamma Knife ile oradaki hücrelerin hormon üretmesi en aza indirilir. Böylece tedavinin başarısı %70-80’lerden %90’lara çıkartılmış olunur. Böylece hastaların ameliyattan sonra yeni bir ameliyat olma ihtiyacı ve ilaç tedavisi en aza indirgenmiş olur.

gamma-knife-calisma

Gamma Knife Çalışma Sistemi

Hipofiz adenomu olan hasta, beyindeki tümörleri hedef alan dar bir kask takarak Gamma ışını tedavisini alır. Gamma ışınları sadece Hipofiz’deki tümörü hedef almaktadır. Gamma Knife, hastaya 1 kere uygulanmaktadır. Hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur. Yaklaşık olarak 2-3 saat içerisinde bütün tedavi uygulanmaktadır. Kesme işlemi yoktur ve MR’daki görüntü kullanılarak tedavi robotik bir sistem ile yapılır. Gamma Knife tedavisi cerrahi tedavi yapıldıktan sonra etkisini arttırmak için yapılmaktadır. Tek başına yapılmamaktadır. 

Hipofiz adenomları korkulacak bir hastalık değildir fakat zamanında teşhisinin koyulması ve tedavisine başlanılması gerekir. Zamanında ve doğru tedavi ile hastanın sağlığına kavuşması sağlanmaktadır.

Gamma Knife Tedavisi-Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç’ın videosundan yardım alınmıştır.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir