Zeytinyağının Faydaları

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Zeytinyağının Faydaları yazımızda zeytinyağının gençleşmeye ve sağlığa olan katkısını ve vücutta oluşan hastalıklara karşı şifa olmasını ve hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini yazdık.

Mucizevi Besin: Zeytinyağı

Zeytinin hem kendisi hemde yağı insan için çok faydalı bir besindir. Çok yüksek besin değerleri bulunduğundan dolayı yaygın olarak hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Sabah kahvaltısında mutlaka zeytin ve zeytinyağı tüketilmesi gerekir. Zeytinyağının faydaları insanı şaşırtacak seviyededir. Zeytinyağı hem vücuda sürülerek hemde ağız yoluyla tüketilerek kullanılmaktadır. Kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır. Zeytinyağı aterojenik etkisi olması sebebiyle damar sertliğine karşı savaşmaktadır. Damarlar sertleşmediği için kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma olasılığı düşmektedir. Hipertansiyon, kötü huylu  kolesterol yüksekliğine ve yüksek trigiliserit oluşma riskini düşürmektedir. Diyabet olmanızı da engellemektedir. Vücutta bulunan karbonhidrat metabolizmasını düzenleyerek şeker hastası olmanızı en aza indiriyor. Depresyon ve stresi sizden uzaklaştırmaktadır. Trans yağları tüketen kişilerde oluşan depresyonu, içeriğinde bulunan biyoaktif  bileşikler sayesinde düşürmektedir. Zeytinyağının faydalarında meme kanseri de vardır. Normal hücreleri kanserli hücreye çeviren onkogenin etkisini azaltarak kişinin meme kanseri olmasını engellemektedir. Dna hasarı önleyip, tümörlü hücrelerin ölmesini sağlamaktadır. Zeytin yağının faydalarını Canan Karatay‘dan da okuyabilirsiniz.

zeytin-yagi

Zeytinyağının Şifa Deposu Olması

Zeytinyağının içerisinde bulunan oleokantal bileşimi, Alzaymır hastalığına neden olduğu düşünülen beta-amiloid birikimini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bu nedenle de hastalığa yakalanma riskini düşürmektedir. Zeytinyağının içerisinde bolca E ve K vitaminleri vardır. Bu vitaminler gençleştirme özelliğine sahiptir. Kalsiyum, demir, sodyum ve potasyum’un bulunması zeytinyağını tam bir şifa deposu haline getirmiştir. Vitamin ve mineraller antioksidan etkisi gösterip cildin yenilenmesine ve gençleşmesine yardımcı olmaktadır. Ülseratif kolit gelişimini engellemektedir. Bağırsakların iltihaplanmasını engeller. Ülseratif kolit hastalığını tetikleyen maddelerin gelişmesini engeller. İnme riskini düşürür. Kötü kolesterolü düşürdüğü için yaşlılarda oluşan inmeyi yarı yarıya düşürmektedir. Akut pankreatit oluşumunu engellemektedir. İltihabi bir kronik hastalığı olan akut pankreatiti engelleyerek şifasını verir. Zeytinyağı, karaciğeri hücre hasarından korumaktadır. Vücutta serbest radikaller olarak dolaşan maddelerin kötü etkilerini antioksidan özelliği sayesinde sağlamaktadır. Zeytinyağının yararlarını ilerleyen zamanlarda daha çok duyacağızdır.

Zeytin yağını doğal saf zeytinyağı olarak kullanmak etkisini tam gösterecektir. Ülkemizde bolca zeytin ve zeytinyağı olmasına rağmen fiyatları etlerle yarışmaktadır. Zeytinyağının faydalarını aklımızda bulundurmalı ve soframızdan eksik etmemeliyiz.

Zeytinyağının Faydaları.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir