Sokak Köpeklerinin Toplanması

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Sokak Köpeklerinin Toplanması yazımızda hayvan barınaklarının adedi ve genişliğinin artması, sokaklardan toplanan hayvanların kaderlerine bırakılması ve sokak hayvanlarının toplanma sürecini yazdık.

Hayvan Barınakları Artıyor

Kısırkaya hayvan barınağı 700 bin metre² üzerine kurulmuştur. Bu barınakta 20 bin hayvan bakılmaktadır. Kısırkaya Köyü Çıkışı, Sarıyer/İSTANBUL adresinde hayvanların bakımının yapıldığı en büyük köpek barınağı olarak faaliyet göstermektedir. Şehirlerde başı boş gezen sokak köpekleri toplanarak buraya getirilmektedir. Özellikle kentsel dönüşüm ile beraber sokaklarda ki köpekler buraya taşınmaktadır. Büyük hayvan barınağının yanında bir çok küçük hayvan barınağında da hayvan toplanması sürmektedir. Kısırkaya hayvan barınağı sokak köpeklerinin hızla toplanmasını sağlamıştır. Sokak köpeklerinin doğal ortamlarından alınması ve buralarda toplanması insanlar tarafından olumsuz bir durum olarak karşılanmaktadır. Zararı olan hayvanların toplanması normaldir fakat kimseye bir zararı olmayan hayvanların doğal ortamlarından kopartılıp özgürlüklerinin alınması sıkıntılı bir durumdur. İnsanlar bu barınakları gidip görebilmektedir. 500 büyük barakadan 4-5 tanesini görmenize izin verilmektedir. Yine 700 bin metre²’lik bir alana sahip Pendik Ballıca Köyü’ne sahipsiz ve başıboş sokak hayvanları barındırmak için hayvan barınağı yapılmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Pendik Belediyesi ortak çalışma ile bu hayvan barınağını yapmaktadır. Pendiğin bu kısımlarında da büyük yapılar ve siteler yapılmaktadır. Sokak hayvanlarının bu barınağa alınmasıyla birlikte daha rahat bir yapılaşma yapılacaktır.

sokak-hayvanlari-toplaniyor

Hayvanların Barınağa Kapatılma Süreci

Öncelik olarak mahalle sakinlerinden gelen herhangi bir şikayet var ise belediye çalışanları sokak hayvanlarını toplayarak barınaklara götürür. Diğer toplama yöntemi ise şikayet olmaksızın çoğalan hayvanlarda belediye çalışanları tarafından barınaklara götürülür. Hayvan toplayıcıları, hayvanı aşılayıp, kısırlaştırıp yine aldığı yere bırakmak zorundadır hayvan yasalarında böyle yazmaktadır. Hukuk dışı olan hayvanı başka bir yere bırakma ve kapalı bir ortamda bakmadır. Hayvanın yetiştiği yerde bakımlarının yapılarak yaşaması gerekir. Sokak hayvanlarının toplanması gece yarısı veya sabahın ilk ışıklarıyla birlikte yapılmaktadır. İnsanların fark etmesi zordur. Toplanan hayvanlar Kurtköy ormanlarına bırakılarak yaşamına devam etmek zorunda kalmaktadır. Hayvanlar çoğunlukla ölmektedir. Mahalleye ve insanlara alıştıkları için orman yaşamı onları zorlamaktadır. Ruhsal ve bedensel halleri eskiye göre kötü olmaktadır. Şehir hayatına alışmış olan köpekler yeni ortamına alışmaktan çok uzaktır.

Sokak Köpeklerinin Toplanması-Mine Yıldırım’ın videosundan yardım alınmıştır.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com