Beykoz Çavuşbaşı’nın Gelişim Süreci

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page

Beykoz Çavuşbaşı’nın Gelişim Süreci yazımızda Çavuşbaşı’nın büyüme ve gelişme zamanlarını, mülkiyet probleminin durumunu, yaşanılabilir huzurlu bir yer olmasını yazdık.

Çavuşbaşı Köyünün Büyümesi

Çavuşbaşı köyü eskiden belde olarak bilinmekteydi daha sonra 2009 yılında Beykoz Belediyesi’ne bağlandı ve Çavuşbaşı semti olarak kabul edildi. Fatih Sultan Mehmet köprüsünün açılmasıyla birlikte Çavuşbaşı’nın önemi artmaya başladı. 2.köprünün Anadolu çıkışı olan Kavacığa yakın olması da Çavuşbaşı’na olan ilgiyi arttırdı. Hem şehre yakınlığı hemde şehrin yoğunluğundan ve gürültüsünden uzak olması Çavuşbaşı’nı değerli hale getirdi. Çavuşbaşı semtine bağlı mahalleler Baklacı, Çengeldere, Çiftlik, Fatih ve Yavuz Selim‘dir. 2.köprünün kullanılmasıyla birlikte Çavuşbaşı hızlı bir şekilde göç almaya ve yapılaşmaya başladı. Ormanların içinde olması ayrıca şehre yakın olması tercih edilmesini sağlamıştır. Beykoz Çavuşbaşı, ileri ki yıllarda İstanbullunun gözdesi olacaktır.

cavusbasinda-yasam

Çavuşbaşı’nda Mülkiyet Problemi

1999 yılında Belde olarak kabul edildiğinde Çavuşbaşı‘nın nüfusu 10 bin kadardı. Çavuşbaşı’nın ilk başkanı Osman Şimşek olmuştur. Çavuşbaşı’nın gelişme sürücü başlarda çok zor olmuştur. 2B arazilerinin çok olması ve evlerin tapularının olmaması bir sürü problemin var olması belediyeyi çok zorlamıştır. Çavuşbaşı’nın toprak yapısı tipik bir Karadeniz şehri havasındadır. Ormanı, tepesi ve yokuşlarının bol olduğu bir yerleşim alanı olduğu için hizmetler zor getirilmekteydi. Mülkiyet kavramı, Çavuşbaşı’nın gelişme sürecindeki en büyük sorunuydu. Tapuların olmaması ve yapılaşmanın çok zor olması gelişmeyi de yavaşlatıyordu. Günümüzde de 2B arazilerinin hak sahipleri tarafından devletten ücreti karşılığı alınması hala devam etmektedir. İmara açık olmaması Çavuşbaşı’nın önünü kesmektedir.

Çavuşbaşı’na Yerleşme

Beykoz’un temiz havasını ve yeşilliğini Çavuşbaşı’nda doyasıya yaşayabilirsiniz. Çavuşbaşı’nda müstakil ev satın alarak huzurlu bir yaşam geçirmeniz mümkündür. Yatırım amaçlı arsa alacakla ellerini çabuk tutmalıdır her gün konut ve arsa fiyatları artmaktadır. İnsanlar 2B arsalarını alabilmek için arsalarının bir kısmını satıp tapularını devletten almaktadır. 3.köprünün de Beykoz ayağına yakın olması neticesinde Çavuşbaşı değerini katlamaya devam etmektedir. Çavuşbaşı’na gelmek isteyen insanlar gönül rahatlığıyla gelebilirler. İlk yıllarda Karadeniz insanları çoğunluktayken her yıl göç almasıyla birlikte ülkenin her yerinden gelen vatandaşlar burada yaşamaktadır. Çavuşbaşı, hem köy hayatını hemde şehir hayatını birlikte yaşamak isteyenler için en güzel yerler arasındadır. Çavuşbaşı Hayır Kermesi 2017 yazımızı okuyarak kermes hakkında bilgi alabilirsiniz.

Beykoz Çavuşbaşı’nın Gelişim Süreci.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir