Yapay Zeka Hayatımıza Hızlı Bir Şekilde Giriyor

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page

Yapay Zeka Hayatımıza Hızlı Bir Şekilde Giriyor yazımızda günlük yaşantımızda ne kadar çok yapay zeka ile karşılaştığımızı, hangi makinelerde ve aletlerde yapay zekanın kullanıldığı, cep telefonu asistanlarının nasıl iyileştirildiğini yazdık.

Yapay Zekanın Gelişmesi

Günümüzde kullandığımız teknolojik aletlerde yapay zeka kendisini yavaştan göstermektedir. Filmler de insana benzetilen yapay zeka, şuanda yaşamımıza makine ve aletler vasıtasıyla girmiştir. Cep telefonları, bilgisayarlar, google algoritmaları, sağlık sektöründeki ameliyatlara yardımcı robotlarda yapay zeka kullanılmaktadır. Yapay zekaya sahip makineler hem kendisi öğrenebilen hemde bu öğrendikleriyle yeni  fikirler edinebilen makineler haline gelmiştir. Yapay zekanın gelişmesiyle birlikte insanlara özgü bir takım duygularda yapay zekaya sahip makinelerce kopyalanmaktadır. İnsan ve yapay zeka birleşiminden yeni ürünler ve çözümler üretilmektedir.

gazeteci-robotlar

Yapay Zekanın Kullanıldığı Yerler

Yapay zeka bir çok yerde kullanılmaya başlanmıştır. Çin’in başkenti olan Pekin’de Pekin Üniversitesinin geliştirdiği yapay zeka ile çalışan gazeteci robot yapılmıştır. Çin her şey de olduğu gibi burada da önceliği almıştır. Robot editör olarak işe başlayan yapay zeka ürünü, gazetecilerin işini alacak diye korkulmaktadır. Çok hızlı ve anlamlı yazı yazabilme özelliği vardır. Şu anlık haber yapmada gazetecilerden geri kalmasına karşın ileride kendi başına haber ve yazı yazmada büyük bir ilerleme kaydedeceği belirtilmektedir. Yapay zeka ile yazılmış bir film senaryosu olan Sunspring, ilk kısa film olmuştur. Google, Apple ve Tesla gibi teknolojik şirketler yapay zeka üzerinde çok fazla mesai harcamaktadır. İnternet ve uygulamalar yapay zekayı çokça kullanmaktadır. Özellikle geçmiş döneme ait paylaştığınız resim ve fotoğraflar belirli bir algoritma sayesinde size belirli dönemlerde hatırlatılmaktadır. Google ve Apple kendi kendine gidebilen otonom araç üretmede birbirleriyle yarışmaktadır. Yapay zeka kullanarak yollarda şoförsüz gidebilen araçlar üretmeye çalışıyorlar.

apple-siri

Apple Siri’nin Yapay Zeka İle Geliştirilmesi

Google, Waymo adını verdiği otonom araç üzerinde çok fazla çalışmaktadır. Yakın zamanda artık kendi kendine gidebilen araçları yollarda görebileceğiz. Cep telefonlarında Android asistan, iphone’da siri cep telefonu asistanı yapay zeka ile oluşturulmuştur. Siri ilk çıktığı günlerde çok mekanik ve basit bulunup kullanılmamıştır fakat ilerleyen zamanlarda yapılan geliştirmeler ile kullanım oranı artmıştır ve insanların asistanı haline gelmiştir. Apple Siri giderek mükemmel bir asistan halini almaktadır.

Kuantum Bilgisayarlar

Yapay zekada kuantum bilgisayarlar büyük önem taşımaktadır. Bu süper bilgisayarlar normal bilgisayarlardan çok fazla işlem yapabilmektedir. IBM, Watson adını verdiği süper bilgisayar üzerinde çalışmalarına devam ediyor ve kendisine yüklenen verileri işleyerek sorulara hızlı bir şekilde doğru cevaplar vermektedir. İnsan beynine en yakın teknoloji kuantum bilgisayarlardır.

Yapay Zeka Hayatımıza Hızlı Bir Şekilde Giriyor.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir