Maden İhracatında Son Durum

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Maden İhracatında Son Durum yazımızda 2017 yılı maden ihracatı hedefini, ülkemizin mermer ihracatındaki önemini, devletin madenciliğe verdiği önemi ve doğal taş ve mermer fuarını yazdık.

Maden İhracatı 2017

Madenciler 2017 yılında 5 Milyar dolarlık bir maden ihracatı bekliyorlar. 2016 yılında göre maden ihracatında %30’luk bir artış gözlenmiştir. Genel olarak madende çok güçlü olduğumuz söylenemez fakat topraklarımızda oldukça değerli madenler vardır. Çıkan maden ürünlerinden mermer ihracatında dünyanın lideri konumundayız. Dünyanın en büyük mermer ihracatçısı Türkiye’dir. Ülkemizin her ilinde mermer madenleri bulunmaktadır. Bunun yanında ülkemizden deprem fay hatları geçtiği için taşların bir çoğu kırılgandır. Dünya mermer ihracatının %45,7’sini ülkemiz ihraç etmektedir. En çok ihraç edilen ülke Çin’dir. Amerika, Hindistan, Suudi Arabistan ve Libya en çok mermer ihraç ettiğimiz ülkeler arasındadır. Ülkemize ciddi anlamda döviz girdisi sağlamaktadır. Petrol ve doğal gazı olmayan bir ülke için madenler çok önemli bir değerdir.

maden-ihracati-2017

Devletin Madenciliğe Olan Desteği

Devlet maden ihracatına çok önem vermektedir. Gerekli yatırımlar yapılarak maden açmaya yönelik çalışmalara ağırlık verilecektir. Türkiye’de bulunan tüm madenlerin bulunacağı ve değerlendirileceği bakanlık tarafından açıklanmıştır. Bu tür yatırım ile Türkiye’nin maden sektörü gelişecektir. Havadan ve karadan maden taramaları yapılarak ülkedeki tüm maden çeşitlerinin bulunması hedeflenmektedir.

dogal-tas-mermer-fuari

Doğal Taş ve Mermer Fuarı

23-26 Ağustos 2017 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nin ev sahipliği ile gerçekleştirilmiştir. Türkiye’den 150 civarında katılımcı olacaktır. Toplamda 500 katılımcı firmanın olması bekleniyor. Türk Cumhuriyetler, Asya, Körfez, Kuzey Afrika ve Balkan ülkeleri dahil olmak üzere 21 ülkeden alım heyetleri, zengin ve son teknoloji ürün portföyü ile yüzlerce mermer ve projenin sergileneceği PROJECT MARBLE EURASIA Fuarı‘nın ziyaretçileri olmuşlardır. Fuarların ülke tanıtımına çok büyük katkıları olmaktadır. Ülkemizin tanıtımı ve dünya züerinde olumlu algılanması açısından fuarların daha da çok yapılması gerekir. Bunun yanında Türk mermeri dünyadaki en prestijli projelerde kullanılmaktadır.
Bu projelerden bazıları:
J.F.K Havaalanı, ABD
Disneyland, Avustralya,
Central Bank Riyad, Suudi Arabistan
Almaatı Uluslararası Hava alanı, Kazakistan
King Abdulaziz Üniversitesi, Suudi Arabistan.

Fuar Hakkında Bilgi Almak için: info@projectmarbleeurasia.com adresine e-mail atabilirsiniz.

Maden İhracatında Son Durum.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir