Muz Kabuğunun Faydaları

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Muz Kabuğunun Faydaları yazımızda muzun kendisi kadar kabuğunun da bir takım problemlerin çözümünde kullanabileceğin ve sağlık açısından faydalarını yazdık.

Muz Kabuğunun Yararları

  1. Muz kabuğu, muzun kendisi kadar faydalıdır. Muz kabuğunun içinde bulunan sitrik asit dişlerin beyazlamasını sağlar. Muz kabuğunun yumuşak tarafını dişlerinizi sürdüğünüzde dişlerinizin beyazlamasını yardımcı olmaktadır. Muz kabuğunu sürdükten sonra dişlerinizi fırçalayın ve bu işlemi düzenli yapın. Düzenli olarak yaptığınızda lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz. Diğer özelliği ise mikroplara karşı etkili bir silahtır.
  2. Antioksidan açısından zengin olması nedeniyle akne oluşmasını engeller. Muzun kabuğunda bulunan iltihap önleyici özellik ile yüzünüzdeki sivilcelerin kurumasına yardımcı olur. Bunun için yüzünüzü yıkayın ve kurulayın. Ardından muzu kabuğunun iç kısmıyla yüzünüzde bulunan akne ve sivilceleri oyun. Ovduktan sonra 20 dakika kadar bekleyin. Ardından soğuk su ile yıkayın bu işlemi günde 2 kere yapabilirsiniz. Diğer bir muz kabuğu tarifi ise, muz kabuğuna zerdeçal serpin ve zerdeçal kısmını yüzünüze sürün. 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Her gün bu işlemi uygulayabilirsiniz.
  3. Muz kabuğunda bulunan polisakkaritler, böcek ve sivri sinek ısırıklarının neden olduğu şişmeyi ve acıyı durdurmaktadır. Yapmanız gereken muz kabuğunu şişen bölgeye sürmektir. 5 dakika kadar muz kabuğuyla ovun ardından 15 dakika kadar bekleyin. Su ile yıkayın ağrının geçtiğini fark edeceksiniz.
  4. Et benlerinin kurutulmasına yardımcı olur. Et beninin olduğu bölgeye muz kabuğunu bir bant yardımıyla sabitleyin. Geceden bu işlemi yapın ve sabaha bantı çıkartarak bölgeyi yıkayın. Her gün bu işlemi yaparak et benlerinin kurumasını sağlayabilirsiniz.
  5. Cildin yumuşamasına katkı sağlar. Vücudunuza kıymık battıysa, muz kabuğunun iç kısmını o bölgeye bant ile sarın ve 6 saat kadar bekletin. Bandı çıkarırken kıymığın da çıktığını göreceksiniz.
  6. Muz kabuğu cildinizde bulunan lekelerin açılmasını sağlar. Siyah noktalarında temizlenmesini sağlar. 2 günde bir muz kabuğuyla cildinizi silerseniz yavaş yavaş cildinizde bulunan lekelerin temizleneceğini göreceksiniz. Güneşe çıkarken güneş kremi sürmeyi unutmayın. Evinizde mutlaka muz ve kabuğunu bulundurmalısınız. Sağlık açısından muz ve diğer meyveler bolca tüketilmelidir.

Muz Kabuğunun Faydaları.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir