Ağız Sağlığına ve Diş Çürüklerine Dikkat Etme

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Ağız Sağlığına ve Diş Çürüklerine Dikkat Etme yazımızda ağız bakımının yapılmasının önemini, diş çürüklerinin zararlarını, diş eti sağlığını, dişlerin sağlığı için alınacak önlemleri yazdık.

Ağız Bakımının Ciddiye Alınması

Ağızda bulunan diş eti rahatsızlıkları bir çok başka hastalığına neden olmaktadır. Ağız bakımının ciddiye alınması gerekiyor. Ağız hijyeni bozulduğunda vücudun direnci de bozulmaktadır. Ağzımızda belirli bir düzende yaşayan mikro organizmalar topluluğu bulunmaktadır. Bunların bize hiç bir zararı yoktur ve bazı durumlarda faydasını görmekteyiz. İnsanda enfeksiyon kaynağı olabilecek bakterilerin yapışma yerlerine yapışıp onların bu noktalara gelmelerine engel olmaktadırlar. Bakımsız ağız şeker hastalığı, alzaymır ve damar sertliğine neden olmaktadır. İltihapların oluşmasıyla birlikte vücudun bağışıklık sistemi savunmasız kalmaktadır.

dis-fircalama

Diş Çürüklerini Zararları

Basir bir diş çürüğü, çürük olan bölgede bakterilerin yerleşmesine ve buna bağlı olarak çene altı iltihapları, apseler ve ilerisinde kalp zarı iltihaplarına neden olabilmektedir. Bu bakteriler geçici bir şekilde kan dolaşımına geçmektedir. Ağızda bulunan bir bakteri normal şartlarda bize zararı yoktur fakat diş çürüğü oluşmasıyla birlikte kan dolaşımına geçerse bütün vücut sistemini dolaşabilir. En kötü durumda kalp kapakçığın üzerine yerleşen bakteri burada kalp zarı iltihabına neden olur. Genelde ameliyat öncesinde hastanın diş çürüğünün olup olmadığına bakılır. Kana karışma hızı çok yüksek olduğu için kan dolaşımının bakterilerden uzak tutulması gerekir. Kalp kanı her yere pompaladığı için bu bakteriler bir çok yerde apse oluşmasına neden olur. Bunlarda ölümcül enfeksiyon hastalıklarına neden olabilir.

dis-eti

Diş Eti Sağlığı

Diş bakımının yanında diş eti bakımının da ağız bakımında büyük yeri vardır. Diş eti iltihapları vücutta sitokin maddelerinin aktivasyonuna neden olmaktadır. Sitokinler bir çok hastalığa yol açabilmektedir. Sitokinler damar yapısını bozduğu için vücut düzenini de bozmaktadır. Felç ve inmelere de neden olmaktadırlar. İnsülin direnci oluşturup diyabet rahatsızlığına neden olabilirler. Kansere yol açabilme ihtimalleri vardır. Akciğer kanseri, böbrek kanseri, yemek borusu kanseri ve pankreas kanseri gelişebilmektedir.

Dişlerin Sağlığı İçin Önlemler

Diş fırçalama bu tür hastalıkların oluşmasını engelleme adına çok büyük önem taşımaktadır. Ağzınızda oluşan sorunlara karşı daha duyarlı olmanız gerekiyor. Daha büyük sorunların oluşabileceğini aklınızda bulundurun. Her yemekten sonra dişlerinizi mutlaka fırçalayın. Diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin. Diş ağrılarına karşı diş hekiminize başvurmayı ihmal etmeyin. Gereksiz antibiyotik tüketimine dikkat edin.

Ağız Sağlığına ve Diş Çürüklerine Dikkat Etme-Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr.Gökçe İnan’ın videosundan yardım alınmıştır.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir