Lys Yerleştirmelerinde 214 Bin Kontenjan Boş Kaldı

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Lys Yerleştirmelerinde 214 Bin Kontenjan Boş Kaldı yazımızda üniversite yerleştirmelerinde geçen yıllara oranla bu yılın üniversite kontenjanlarının dolmadığı ve nedenini yazdık.

Lys Yerleştirmelerinde 700 Bin Öğrenci Üniversiteli Oldu

Lys 2017‘de 700 bin’den fazla öğrenci 4 yıllık bir bölüme yerleşmeye hak kazandı. Ek kontenjanlardan önce üniversitelerin 214 bin öğrencilik yerleri boşta kaldı. Geçtiğimiz yıllara göre bu rakam oldukça çoktur. Geçen yıla oranla hem örgün eğitimde hem de açık öğretimde çok fazla boş kalan kontenjan olmuştur. Geçen yıl 60 bin örgün eğitimlerde boşluk kalmıştı. Bu yıl 214 bin boşluk oluşmuştur. 994 bin üniversite adayından 696 bini bir programa yerleşmiştir. Geçen yıl bölüm tercih edebilecek adaylar arasından tercih hakkını kullananların oranı %70 idi. Bu yıl  ise bu oran %54’ler de kaldı. Bu sene gösteriyor ki adayların tercih yapma hakları olduğu halde tercih yapmadığı yönünde bir tutumları vardır. Geçen yıldan bu yıla bakıldığında 375 bin kişilik az tercih kullanan kişi vardır. Meslek liselilerin bu duruma etkisi yüksektir. Meslek liseliler geçen yıla göre oldukça düşük bir tercih etme oranı yakalamıştır. Meslek liselilerin sınavsız geçiş haklarının ellerinde alınması üniversite tercih etmemelerine neden olmuştur. Bu yıl ülke genelinde üniversitelerin %74’lük bir doluluk oranı oluşmuştur. Hala %24’lük bir oranda boş kontenjanlar vardır. Ek yerleştirmelerden kaç kişinin tercih yapıp yerleşeceği bu oranı iyileştirecektir.

lys-yerlestirmelerinde-214-bin-kontenjan-bos-kaldi

Tercih Yapan Üniversite Adayları

Bu yıl tercih yapma hakkı olan aday sayısı 1 milyon 846 bin kişiydi. Tercih yapan aday sayısı 994 bin kişidir. %54’lük bir tercih etme oranı çıkmıştır. Vakıf üniversitesi kontenjanlarının üçte biri boş kalmıştır. Üniversite sınavına giren 2 milyon 265 bin adaydan 825 bin kadarı şuanda üniversiteli olmaya hak kazanmıştır. Bu yıl özellikle 2 yıllık ön lisans bölümlerinde boşlukları fazladır. Bununda sebebi meslek liselilerin tercih yapmada kafalarının karıştığı ve direkt 2 yıllık üniversiteli olma haklarının ellerinden alınması olmuştur.

e-kayit

Üniversite Kayıt Tarihleri

Üniversiteyi kazanan öğrenciler internet üzerinden 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında kayıtlarını yapabilmektedir. E devlet üzerinden E-kayıt sistemini kullanarak yerinde hareket etmeden kayıtlarını rahatlıkla yapabileceklerdir. Özellikle devlet üniversitelerini kazanalar bu yöntemi kullanabilirler. 14-18 Ağustos arasında ise üniversiteye gidip kaydını orada yapmak isteyenler için tarih aralığı verilmiştir.

Lys Yerleştirmelerinde 214 Bin Kontenjan Boş Kaldı.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir