Aşırı Unutkanlıkta Yapılması Gerekenler

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Aşırı Unutkanlıkta Yapılması Gerekenler yazımızda unutkanlığın nedenleri, hangi hastalıkların habercisi olduğunu ve hafızayı güçlendirmenin yollarını yazdık.

Unutkanlığın Nedenleri

Günlük yaşamda sizi zorlayacak kadar unutkanlık başladıysa hemen bir uzman doktora başvurmanız gerekiyor. Çünkü bu tür rahatsızlıklarda gelişe bilen hastalıklar olmaktadır. Hastalığın belirtisi olarak unutkanlık sorunu baş göstermiş olabilir. Kalp hastalığı, böbreklerde bozukluk, karaciğer, sinir sistemi rahatsızlıkları unutkanlıkla başlamaktadır. Parkinson hastalığı da unutkanlığı tetiklemektedir. Eğer sesli bir ortamda çalışıyorsanız, işiniz stresli ise ve işinizden sıkıldıysanız bunlar depresyon sebebidir bu da sizde unutkanlığa yol açar. Depresyon unutkanlığa sebebiyet veren bir durumdur. Depresyona giren bir kişi halsiz hisseder. Hiç bir iş yapmak istemezler. Kimse ile konuşmak istemezler ve sürekli bir yorgunluk halinde yaşarlar. Bu olumsuz durumlar unutkanlığı tetiklemektedir. Genç yaşlarda yaşanılan unutkanlık depresyona ve strese bağlı unutkanlık olabilir. Diğer bir unsur uykusuzluktur. Uykusunu alamayan kişilerde unutkanlık yaşayabilmektedir. Özellikle öğrenciler sınavlara bir kaç gün uyumadan çalıştıkları zaman, yorgunluk, uykusuzluk ve dikkat eksikliği oluşmaktadır. Bu durumlarda öğrencilerde unutkanlığa neden olmaktadır. Travmatik durumlarda da unutkanlık yaşanmaktadır. Şoklar, kafa yaralanmaları ve beyin sarsıntılarında unutkanlık yaşanmaktadır. Unutkanlığa iyi gelen şifalı bitkileri yazımızda okuyabilirsiniz.

unutkanlik1

Hafıza Tekniklerini Kullanarak Hafızayı Güçlendirme

Beynimiz ve hafızamız zamanla geliştirilebilmektedir. Hafıza tekniklerini kullanarak unutkanlığınızı yok edebilirsiniz. Hafıza kullanımı iki şekilde incelenir. İlki akılda tutma ikincisi hatırlamadır. Akılda tutma işlemi öğrenmiş olduğumuz bilgiyi beynimizde depolama işlemidir. Hatırlama evresinde de daha önce öğrenilen şeyi deposundan çıkararak sunmadır. Beyin hatırlamada görselliği çok fazla kullanmaktadır. Hafızayı güçlendirmede kullanılan bir kaç önemli teknik vardır. Mental bilgilerin artması bu tekniklerle mümkündür. Hayal kurma bunlardandır. Kişi hayal kurduğunda öğrendiği bilgileri unutmamaktadır. Eğitim sistemi ezberci olduğu için öğrenilen çoğu bilgi unutulmaktadır. Hayal kurma ile öğrenilen bilgiler bütünleştiğinde kalıcı bilgiler meydana gelmektedir. Diğer bir hafıza tekniği renkler ve şekillerin kullanımıdır. Renklerin anlamları yazımızda renklerin önemini vurgulamıştık. Renklerin kullanımı da öğrenilen bilgilerin hafıza da kalıcı olmasını sağlamaktadır. Farklı renkler algıda seçicilik yaptığı için görsel hafızanın kullanımını arttırmaktadır. Öğrenilen bilgilere şekil ve renk katmak ve hayal gücü eklemek o bilginin kalıcılığını arttıracaktır.

mental-transfer

Beyin Sağlığı İçin Yapılacaklar

Sunum yapmadan önce yazılanları hızlıca okuyun. Hızlı okuma yazıları hatırlamanızı sağlayacaktır. Gözlerinizi dinlendirin. Görmüş olduğunuz yazı veya şekli hafızaya almak için gözlerinizi kapatın ve hayal edin. Gözleri kapattığınızda beyin en son görmüş olduklarını hafızaya daha rahat kaydetmektedir. Hayal kurma ve senaryo şeklinde bilgileri kayıt etme hafızayı güçlendirecektir. Dik durmak da hafızayı güçlendirmektedir. Spor yapmak, düzenli yürüyüş yapmak, proteinli besinler tüketmek, folik asit alımı, omega 3 alımı, B12 vitamini alımı da hafızayı güçlendirmektedir. Sağlıklı beslenmede büyük önem taşımaktadır. Zeytin ve zeytinyağı tüketmeye özen gösterin. Alkol ve sigara tüketimi ise beyne zarar vermektedir.

Aşırı Unutkanlıkta Yapılması Gerekenler-Ezgi GÜRKAŞ’ın videosundan yardım alınmıştır.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com