Cesaret İsteyen Yerden Yüksekte İşler Yapanlar

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Cesaret İsteyen Yerden Yüksekte İşler Yapanlar yazımızda normal çalışma hayatı yerine yerden metrelerce yüksekte işlerini yapan insanların yapmış oldukları işleri ve ölüm risklerini yazdık.

Adrenalin Dolu İşler

Bu çalışanların işi her zaman yüksek yerlerdir ve ölüm risk oranları oldukça yüksektir. Dünyanın farklı yerlerinde farklı işlerle uğraşmalarına rağmen hepsini ortak noktası yerdeki işler yerine en yükseklere çıkıp oralarda işlerini yapmalarıdır. En büyük özellikleri cesaretleridir. Devasa büyüklükteki heykelleri onarma işlerini büyük bir cesaretle yapmaktadırlar. İpler ile kendilerini sağlama almaları onların yapmış oldukları işin tehlikesini azaltmamaktadır. Rüzgar veya diğer kötü hava koşulları onların işini bir hayli zorlaştırmaktadır. Heykellerin parmaklarında veya başka bir yerinde bir zedelenme olduğunda onlar çağrılmaktadır. Metrelerce yüksekliğe çıkıp yüksek bir konsantrasyon ile heykeli onarmaktadırlar.

Rüzgar Tribünü Teknisyenleri

Rüzgar enerjisini elde etmek için kurulan devasa pervanelere bakan kişilerdir. Bu çalışanlar metrelerce yükseklikte rüzgar tribününde meydana gelen hasarı düzeltmek için saatlerce uğraşmaktadır. Dev rüzgar parçalarını tamir etmekle sorumludurlar. Rüzgar tribünleri rüzgarlı yerlerde olduğu için ona tırmanırken hava kontrolünü iyi sağlamaları gerekir. Rüzgar çıktığında hasarlı bölgenin tamiri yapılamamaktadır. Rüzgarın şiddetinin artması onarımı imkansız hale getirebilmektedir. Günlerce orada onarım için bekleyebilmektedirler. Rüzgar tribünü teknisyenlerinin yapmış olduğu işin içeriğinde mekanik ve elektrikli cihazların bakımını, test edilmesi ve onarılması vardır. Ayrıca günlük olarak üretmiş olduğunu enerjinin performansı izlenmektedir. Rüzgar tribünlerinde çokça kaza olmaktadır. Bu işin tehlikesi oldukça fazladır. 6 yılda toplamda 1500 kaza meydana gelmiştir.

ruzgar-tribunu-calisanlari

İletişim Kulesi Çalışanları

İletişim kuleleri üzerinde çalışmak da çok riskli işler arasındadır. Yerden metrelerce yükseklikte iletişim kablolarının ve tesisatının bakımını yapmak zorundadırlar. İletişim kulesi çalışanlarını bekleyen tehlikeler aşağıya düşmek, elektrik çarpması ve mekanik travmalardır. 1500 fitlik bir yüksekliğe çıkmaktadırlar. Herhangi bir kazanın oluşmaması için sürekli olarak uyanık kalmak zorundadırlar. O yükseklikte havanın soğuk ve yorucu olduğunu söylememiz gerekir.

iletisim-kulesi-calisanlari

Yüksek Uzunluktaki Vinç Operatörleri

Çin’de inşaat sektörünü çok gelişmiştir. Çok yüksek vinçler kullanan kişi saysı da oldukça fazladır. Yüksek yüksek binaların yapımında bu vinçler çokça kullanılmaktadır. 1300 fite kadar çıkabilen vinçler çalışmaktadırlar. Kabinleri çok küçüktür ve fazla bir yere hareket edemezler. Bütün gün boyunca küçücük yerde metrelerce yükseklikte çalışmak zorunda kalırlar.

kule-vinc-operatoru

Köprü Ressamları

Dünya üzerinde bulunan köprülerin bakımları sırasında boyama işlemlerinin yapılması gerekiyor. Her zaman yenileme işlemi yapılmaktadır. Yüzlerce metre yükseklikteki köprüleri bir fırça yardımıyla boyamak zorunda kalıyorlar. San Francisco’daki Golden Gate köprüsü ressamlar tarafından sürekli olarak boyanmak zorunda kalıyor. Tehlikeleri ise denge kaybına bağlı olarak düşmeler ve yapısal bozulmalar nediyle düşmelerdir.

kopru-ressami

Gökdelen Temizleyicileri

Gökdelenlerin pencerelerinin cilalanması ve temizlenmesi işine bakmaktadırlar. En üst kısımdan aşağıya doğru sarkıtılan ipler ile kendilerini dar bir platformda konumlandırarak temizleme işlemini yapmaktadırlar. Güvenlik eğitimine çok önem verilmesi neticesinde ölüm oranları çok azdır. Yaşamın neler getireceği bilinmez.

gokdelen-temizleme

Cesaret İsteyen Yerden Yüksekte İşler Yapanlar.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir