Aselsan’ın Geliştirdiği Savaş Aracı: Korhan

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Aselsan’ın Geliştirdiği Savaş Aracı: Korhan yazımızda Aselsan’ın geliştirdiği kara harekatlarında kullanılmak üzere tasarlanmış Korhan sistemini inceledik ve teknik özelliklerini yazdık.

 Yeni Nesil Zırhlı Muharebe Sistemi

Aselsan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Muharebe sahası silah ihtiyacını karşılamak için Korhan adını verdikleri savaş aracını geliştirdi. Korhan, en ileri teknoloji sistemleri kullanılarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin savaş gücünü daha ileri düzeye taşımak amacıyla milli silahımızdır. Yüksek ateş gücüne sahip olan bu savaş aracı, gelişmiş hedef tespit ve takip sistemleriyle donatılmıştır. Son teknoloji ile üretildiği için günümüz şartlarında kendini koruma ve çevresel farkındalık sistemleriyle kullanıcılara güven vermektedir. Geliştirilebilir yapısı sayesinde, gelecek dönem ortaya çıkacak ihtiyaçlara yönelik güncelleme ve ilaveler yapılabilecektir. Korhan Aselsan tarafından yapılarak Türk Silahlı kuvvetlerini daha da güçlendirmiştir. Türk silahlı kuvvetleri zırhlı araçlarını yavaş yavaş yeni teknolojik zırhlı araçlar ile değiştirecektir. Çağa ayak uydurma güçlü bir Türkiye için mecburidir.

korhan-aselsan

Korhan’ın Teknik Özellikleri

Korhan’ın sisteminde ana silah olarak yüksek atım gücüne sahip 35 milimetre top kullanılmaktadır. Topun üretimi de Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumunca yapılmaktadır. ASELSAN çalışanları tarafından yurt içinde geliştirilmiş olup, başka ülkelerden yardım alınmamıştır. Korhan, akıllı mühimmat kullanımı sayesinde arkasında bulunan hedeflere karşı yüksek bir zarar vere gücü vardır. Korhan sistemi sayesinde, kendisine ve içinde bulunduğu birliğe karşı tehdit oluşturan helikopter, uçak ve insansız hava araçlarına savunmasını rahatlıkla yapabilmektedir. Otomatik şeritsiz mühimmat besleme mekanizması sayesinde tehdit tipine uygun mühimmatın seçilerek atılmasına imkan sağlamaktadır. Sisteme ayrıca zırh delici, anti personel, hava hedeflerine yönelik ya da tahrip edici nitelikteki mühimmatlar eklenebilmektedir. Muharebe sırasında tehdit tipine uygun mühimmat seçilerek ihtiyaca yönelik donanım kullanılması sağlanmaktadır. Korhan’ın sisteminde, karadan gelebilecek yakın tehditlere karşı 7,62 milimetrelik makineli tüfek bulunuyor. Bu tüfek ile askerler kendilerini korumaktadır. Yeni nesil nişancı görüş sistemi bulunmaktadır. 360 derece panoramik kamera sistemi etrafı çok iyi gözetlemektedir. Lazer tespit ve ikaz sistemi bulunmaktadır. Modüler ilave zırh koruması ile güçlendirilmiş bir yapısı vardır. Korhan’ın yerlilik oranı %70’dir. Bu oran yerlilik açısından oldukça iyidir.

Aselsan’ın Geliştirdiği Savaş Aracı: Korhan.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir