Zekayı Geliştirmek Mümkün mü?

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Zekayı Geliştirmek Mümkün mü? yazımızda insanların zeka kullanımını, zekanın gelişiminde genlerin ve kişinin kendisinin etkisinin oranlarını ve zeka üzerine yapılan çalışmaların artışını yazdık.

İnsan Yaşamında Zekanın Yeri

İnsan zekası çok geniştir. Hayata yönelik kararlar vermede ve yaşamımızı sürdürmede zekanın yeri çok büyüktür. İnsanlar dünyaya geldiklerinden beri zekasını anlamaya ve geliştirmeye yönelik çalışmalarını sürekli sürdürmüştür. İnsanı diğer varlıklardan ayıran aklı ve zekasıdır. Eskiden zeka genler ile aktarıldığı sanılmaktaydı. Kişi genlerinden almış olduğu zeka ile yaşamını sürdüreceği sanılıyordu. Fakat zekanın geliştirilebilir olduğu keşfedildi. Zeka genlerinin de olduğu bilinmektedir.

yavuzmental_birlikte-calismak

İkizler Üzerinde Yapılan Zeka Araştırması

Yurt dışında 13 bin ikiz üzerinde zeka araştırması yapılmıştır. İkizlerin kromozomları ve genleri aynıdır. Tek yumurta ikizleri arasında zeka genlerinin araştırması yapılmış ve yeni doğan kişiye zeka genlerinin aktarımı %62 olmuştur. Geriye kalan %38’lik zeka gelişimi yaşamdan alınan eğitim, çevre, aile, sosyal yapı, arkadaş çevresi gibi unsurlar etki etmektedir. Zekanın kişinin yaşamına bağlı olarak geliştirilebildiği görülmektedir. İkizlerin okul sınavlarında birbirine yakın olmaması bundan kaynaklıdır. Veya ayrı zevkleri olması da zekanın farklı olmasından kaynaklıdır. Bu yapılan araştırma sonucunda 50 tane zeka geni bulunmuştur. Başka araştırmalarda ise bu sayının çok daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Geçmiş yıllarda genler tarafından aktarılan zekanın öneminin çok fazla olduğu ileri sürülmekteydi. Fakat günümüzde bu oranın %62’yi geçmediği görüldü. Beyin, sinir, zeka cerrahilerinde inanılmaz gelişmeler vardır.

zeka-geni

Zeka Üzerine Yapılan Çalışmalarda Artış Vardır

Sıfır sürtünme, kozmoz, nanoteknoloji, yapay zeka, genom projesi, kromozomal cerrahi, genetik cerrahi, astrofizik, astromatematik konularında son 4 yılda 8.000 kitap yayınlanmıştır. Dünya tarafından zekaya verilen önem gittikçe artmaktadır. Özellikle yapay zekanın teknoloji ile birleşmesi bir çok kişinin ilgi alanına girmektedir. 8.000 kitap arasında Türk bilim adamları yer almamıştır. Zeka üzerine yapılan çalışmalarda girişimlerimiz yoktur. Bilimsel çalışmaların tümü insanlığa fayda getirmesi için ortaya çıkar. Fakat kötü niyetli insanlar tarafından da kullanılabilmektedir. Bilimsel çalışmalar insanların kullanımına göre yön değiştirmektedir. Savaş aracı olarak kullanılabilirken diğer yandan insanların faydasına da kullanılabilmektedir. Nükleer enerjiyi bulan bilim adamları ondan enerji üretebilirken, diğer yandan savaş için silah olarak da kullanabilmektedir. Zeka üzerine yapılacak iyi niyetli çalışmalar insanlığın gelişmesine çok büyük katkı sağlayacaktır.

Zekayı Geliştirmek Mümkün mü?.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com