Çinli Vlogger Bayan Zhang Yanlış Aloe Vera Yiyerek Zehirlendi

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page

Çinli Vlogger Bayan Zhang Yanlış Aloe Vera Yiyerek Zehirlendi yazımızda Çin’de çok fazla kişinin vlog çekerek canlı yayın yapmaktadır, bunlardan biride Zhang. Zhang canlı yayında aloe vera yediğini sanarak agave americana bitkisini yedi ve zehirlendi ayrıca canlı yayının popülerliğini makalemizde yazdık.

aloe-vera-faydalari

Canlı Yayında Zehirlendi

Çinli Zhang, canlı yayında aloe vera(sarı sabır) bitkisinin faydalarını anlatıyordu. Taze olarak tüketmenin faydalı olduğunu göstermek için aloe vera sandığı bitkiyi yemeye başladı. Aloe veranın faydalarını okuyabilirsiniz. Yemeğe başladıktan sonra midesinden ağrılar geldi ve zehirlendiğini fark etti. Hastaneye kaldırılan Zhang, orada ki raporlarda zehirli bir bitki olan Agave Americana’yı yemiş olduğunu anladı. Canlı videonun bir kısmı çeşitli Çin sitelerinde gösterildi. Videonun başında çok lezzetli olduğunu sanan Zhang, lezzetli olduğuna dair sesler çıkartırken, bir kaç saniye sonra acı tadından dolayı sesinde bir bozulma duyuluyor. Zehir tadını alan bayan zhang, hemen yemeği kesiyor. Vlogger‘ın ağzı hissileşiyor ve boğazında ani bir ateş hissi uyanıyor. Canlı yayını keserek hızlıca hastaneye yetişiyor. Hastaneye hızlı yetişen Zhang, hemen ameliyata alınıyor ve tedavisine doktorlar tarafından başlanıyor. Hızlı gelmeseydi durumu çok daha ağır olabilirdi.

agave_americana-bitkisi

Agave Americana (Amerikan Sabırı)

Cornell Üniversitesi Ziraat ve Hayat Bilimleri Yüksekokuluna göre, Agave Americana’nın içeriğinde birçok toksik bileşik bulunmaktaydı. Agave Americana bitkisi inanılmaz derecede tahriş edici kalsiyum oksilat raphidleri (kristal oksilatın mikroskopik hançerleri) ve ayrıca saplarında da gerçekten tahriş edici yağları içermektedir.

Aloe Vera

Agave Amercana bitkisine benzemesine rağmen aloe vera çok faydalıdır. Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar ve hücre yenilemesini hızlı yapar. Kozmetik ürünlerinde bolca kullanılmaktadır. Pişmiş veya çiğ olarak tüketilmektedir. Aloe veranın yapraklarındaki etler ve sıvıları hem içeceklere koyularak hemde salata şeklinde ferahlamak isteyenlerce kullanılmaktadır. Ağız yoluyla tüketilmesinde sakınca yoktur fakat sık sık tüketilmemesi gerekir. İshale neden olabilmektedir.

vlogger

Canlı Yayının Popülerliği Artması

Çin’de canlı yayın yapan kişi sayısı oldukça fazladır. Para kazanma yolu olarak canlı yayın yapan kişiler kendilerine takipçi oluşturmak için değişik yöntemler uygulamaktadır. Şuanda Çin’de canlı yayın takip eden 200 milyon insan vardır. Bu insanların takip ettikleri sitelerde 200 kadardır. Canlı yayın sırasında takipçiler vlogger’lara para göndererek mutlu olmalarını sağlamaktadır. Hediye ve küçük paralar gönderebilme imkanı sunmaktadır. Ülkemizde de YouTube, Twitch yayınları oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çinli Vlogger Bayan Zhang Yanlış Aloe Vera Yiyerek Zehirlendi.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir