Kefirin Faydaları

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Kefirin Faydaları yazımızda kefir tüketmenin sağlığımıza katkısını, kefirin ne olduğunu ve kefir mayalamanın nasıl yapıldığını ayrıca kefirin hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini yazdık.

kefir-tanimi

Uzun Yaşamın Sırrı: Kefir Tüketmek

Uzun ve sağlıklı bir yaşam için kefir tüketmek gerekir. Probiyotikler arasında yer alan kefirin evde mayalanıp tüketilmesi gerekiyor. Kefiri normal yağlı sütten de yapabileceğiniz gibi yağını alarak da yağsız kefir yapabilirsiniz. Kefir nedir? Genellikle keçi sütünün kefir mayasıyla mayalanmasıyla yapılan ekşimsi bir Kafkas içeceğidir. Mayalanma sırasında köpürme özelliği vardır. Kefirin evde mayalanması kalitesini arttırmaktadır. Eski kefir ile yeni kefiri mayaladığınız da oluşan bakteriler daha kaliteli bir kefir oluşmasını sağlamaktadır. Her yapılışında daha da iyi bir kefir elde edilmektedir. Kefir, sütün içerisindeki laktozun parçalanmasıyla birlikte fermantasyona uğramaktadır. Bu bakterilerde patlamış mısır gibi şekillerde oluşmaktadır. Bu maya kefirler cam içerisinde saklanmaktadır. Kefir mayalama işleminde bir büyük su bardağına 2 yemek kaşığı kadar kefir mayası ekleyip 24 saat beklerseniz kefiriniz mayalanmış olacaktır. İçinden tekrar mayalama için kefir alarak tekrar camın içinde bekletin. Geri kalan kefiri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kefir bir maya olduğu için tüketildiğinde bağışıklık sistemini aşırı derecede güçlendirmektedir. Laktoz intoleransı olanlar rahatlıkla kullanabilir. İlaç niyetine kullanmalarında bir sakınca yoktur.

kefirli-karisim

Kefirin Bazı Faydaları

Sindirim güçlüğü çeken kişiler için faydası vardır. Ev yapımı kefirler mayhoş olmaktadır. Rahatça içilebilmesi için sebze ve meyve katabilirsiniz. Günde bir su bardağı kadar kefir tüketmek yeterli olacaktır. Kefirin yanında peynir, süt, yoğurt tüketmek protein ve mineraller bakımından çok sağlıklı olacaktır.  Kefir tüketmek ayrıca kan şekerini dengeleyici özelliğe sahiptir. Kan şekeri yüksek olan kişiler kefir tükettiklerinde kan şekerleri düşecektir. Diyabet hastaları da rahatlıkla tüketebilir. Şeker hastalığı için doğal karışım yazımızda kefirli karışımı yapabilirsiniz. Zayıflamak isteyen kişilerde yemek menülerinde kefiri eksik etmesinler. Ayran içmenin yanında kefir içimi de uzun süreli tok tutmaktadır. Diğer bir faydası damarlarda bulunan iyi huylu kolesterollerin artmasını sağlamaktadır. Damarların sağlığını korumuş olur. Kanser hastalığının oluşmasını da engellemektedir. Tümör oluşmasını da engellemektedir. Toksin atıcı özelliği olduğu da bilinmektedir. Bağırsak florasını düzenlemektedir.

Kefirin Faydaları.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com