Fıstıklı Baklava Tarifi

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page

Fıstıklı Baklava Tarifi yazımızda geleneksel ev baklavası yapımını yazdık.

fistikli-baklava

Fıstıklı Baklava Yapımı

Malzemeler

  • Baklava Hamuru
  • 300 gram fıstık içi
  • 200 gram tereyağı
  • 1 kilo şeker
  • 1 litre su
  • 1 adet limon suyu

Hazırlanışı

Hazır veya kendi yapmış olduğunuz baklava hamurlarını açın. Başlangıç olarak 17 tane baklava hamurunu fırın tepsisi boyunda kesin. Fırın tepsisi boyunda kesmek için fırın tepsisini ters çevirin ve hamurların üzerine koyun. Bıçak ile tepsinin etrafında gezerek tepsi ebatlarında kesin. Tepsinin altını kaplayacak şekilde tereyağını tepsiye sürün. 17 kat baklava hamurunu tepsiye yerleştirin. Bolca fıstık içini üzerine serpin. Diğer 17 kat baklava hamurunu da aynı şekilde tepsiye sığacak biçimde kesin. Tepsiye 17 kat baklava hamurunu koyun. Aynı şekilde fıstık içini bolca koyun. Tekrar 17 tane baklava hamurunu tepsi alacak şekilde kesin. Tepsinin içine yerleştirin. Geriye kalan tereyağlarını bir tavada eritin. Tepside bulunan baklava hamurlarının köşelerini iyice kapatın. Baklava dilimleri şeklinde hamurları kesin. Tavada veya tencerede kızartmış olduğunuz tereyağını baklavaların üzerine dökün. 180 derecede 20-25 dakika kadar iyice kızarana kadar pişirin.

Baklava Şerbeti

Bir tencereyi ocağa koyun ve ısıtın. 1 litre suyu tencereye boşaltın. 1 kilogram şekeri tencereye dökün. 1 sıkılmış limon suyunu tencereye ekleyin. Karıştırarak kaynamaya bırakın. Fırından çıkarmış olduğunuz baklavanın soğumasını bekleyin. Kaynamış olan şerbeti baklavanın üzerine kepçe yardımıyla boşaltın. Baklava dilimlerine eşit ölçülerde şerbet dağıttığınıza emin olun. Baklava dilimlerinin şerbeti iyice emmesi için baklava dilimlerinin aralarıyla oynamalar yapın. İyice şerbeti emdiğinden emin olun.

Baklavanın üzerine fıstık içini serpebilirsiniz. Bir tabağa dondurma koyarak baklavanın yanında sunum yaparsanız daha güzel olacaktır. Bir tabağa 3 dilim baklava uygun porsiyondur. Bir dilim dondurma parçası da tabakta ki yerini almalıdır. Yanında meyve de koyabilirsiniz.

Fıstıklı Baklava Tarifi.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir