Aselsan’dan Cenker Giyilebilir Teknoloji

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Aselsan’dan Cenker Giyilebilir Teknoloji yazımızda Aselsan’ın üzerinde çalıştığı ve testlerini yaptığı Cenker kıyafetini görücüye çıktı, özelliklerini ve seri üretime geçme tarihi yazdık ayrıca Aselsan’ın kurulma tarihini ve amacını yazdık.

aselsan-cenker-teknoloji

Cenker Aselsan

Aselsan‘ın ürettiği askeri giyilebilir teknoloji çözümü olan Cenker tanıtılmaya başlandı. İlk olarak 2015 yılında tanıtılmış olan Cenker askeri elbise son haliyle Haziran 2017 yılında görücüye çıkartılmıştır. Aselsan giyilebilir teknolojiyi üretirken yapım aşamasında bir çok yetkili makam ile ortak çalışmıştır. Askeri yetkililerin ihtiyaçları doğrultusunda elbiseye düzenlemeler getirilmiştir. Cenker kıyafetini kullanan her askere bir el bilgisayarı verilmektedir. Bu bilgisayar ile timde bulunan tüm askerler ile iletişim kurulabilmektedir. Her tim elemanının kol kısmında sağlık ve aktivite sensörü bulunmaktadır. Askerlerin sağlık durumlarıyla alakalı bilgiler bu sensörler yardımıyla toplanarak askeri yöneticilere verilmektedir. Cenker kıyafetinin kaskında 2 adet kamera bulunmaktadır. İlki infrared gece görüş kamerası, ikincisi ise gündüz kamerasıdır. Komutanlar istediği zaman kasktaki kameraya bağlantı gerçekleştirerek canlı izleme yapabilmektedir. Yapılan operasyonların kaydı da alınmaktadır. Kaskın arka tarafında ise otomatik konumlandırma yaparak askerin yeri belirlenebilmektedir. Açık ve kapalı yerde olmaları fark etmemektedir. Cenker giyilebilir teknoloji ürünü tamimiyle yerli yazılım ve donanım ürünüdür. Tüm testleri yapılan kıyafetin kuvvet komutanlarından onayı alındıktan sonra seri üretime geçilmesi bekleniyor.

aselsan

Aselsan’ın Kurulma Amacı

ASELSAN AŞ, 1975 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin haberleşme cihaz ihtiyaçlarının karşılanması için kurulmuştur. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na ait bir kuruluştur. Kuruluş sürecinde Mehmet Hacim Kamoy’un katkıları vardır. Aselsan geliştirdiği silah ve teknolojiler ile Türkiye’nin silah ihtiyacını karşılamaktadır. İyi yetiştirilmiş mühendisleri ve çalışanı ile ülkenin en güvenilir kuruluşu haline gelmiştir. Aselsan, Türkiye’nin en değerli şirketlerinde 33.sırada yer almaktadır.

Aselsan’dan Cenker Giyilebilir Teknoloji.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir