Petya Virüsünden Korunma Yolları

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page

Petya Virüsünden Korunma Yolları yazımızda dünya üzerinde yayılmış olan petya virüsünden korunma yollarını, virüsü çıkartan The shadow brokers hacker grubunun amacının ne olduğunu yazdık.

petya-hack

Virüsten Korunma Yolları

Yeni çıkan petya adı verilen bilgisayar virüsünden ve genel virüslerden korunmak için güvenilir bir antivirüs ve güvenlik duvarı kullanın. Bilgisayara gelebilecek tehditleri bertaraf edecektir. Bilgisayarınızı sık sık yedeklerseniz, bilgisayarınızın çökmesi halinde önemli verilerinizi kaybetmemiş olursunuz. Açılır pencere engelleyicisi(pop-up)kurun. Güvenilir olmayan bağlantıların ve reklamların açılmasını engeller. Sizin istediğiniz güvenilir sitelerde bu pencereyi açabilirsiniz. E-postanıza gelen güvenilir olmayan linklere tıklamayın. İnternet’te gezerken güvenilir olmayan linklere de tıklamayın. Fidye türü mesaj alırsanız dikkatli olun ve hemen internetinizi kesin. Petya virüsünden şüphelenirseniz hemen yetkililere haber verin.

nsa

Petya Siber Saldırısı

Ukrayna’da başlayan bilgisayar virüsü, dünyaya yayılmaya başladı. İlk olarak 2006 yılında Petya virüsü ortaya çıkmıştır. Antivirüs şirketleri yapmış oldukları incelemede, Wannacry virüsü parçası Petya virüsünde de olduğunu görmüşlerdir. Şuanda ki Petya virüsü öncekinin yenilenmiş halidir. Petya virüsü öncekine göre daha kapsamlıdır. Amerikan Nsa(Ulusal Güvenlik Ajansı)’den kodları çalmış olan The shadow brokers hacker grubu bu kodları para ile satmaktadır. Yapmış oldukları virüs bilgisayarlara sızıp fidye istiyor. Siber saldırganlar şirketlerden bu sayede para istemektedir. Türkiye’de bu tehdidin etkisi altına girebilecek 15 bin makine bulunmaktadır. Dünya üzerinde bu sayı 1 milyon makineyi kapsayacağı tahmin edilmektedir. The shadow brokers grubu illegal saldırı yapmak isteyene, fidye almak isteyenlere bu çalmış oldukları kodları satmaktadır. Bu bilgileri alan kişiler açığı gördükleri için ilgili makinelere saldırı düzenliyorlar. Önlemlerini alan ve bilgisayarında koruması olan kişiler bu tehditlere karşı bir sorun yaşamazlar. Önemli bilgileri olanlar bilgisayarını dikkatli kullansınlar. Banka ve kuruluşlar daha çok bu tehdit altındadır. Microsoft tarafından da yapılan uyarıya göre tehlikesi büyüktür. Önümüzdeki günlerde Shadow brokers grubunun bir çok tehdidinin dünyayı etkilemesi bekleniyor.

Saldırıların Amaçları

En önemli amacı para kazanmaktır. Saldırganların istediği fidye parası önceliktir. Diğer bir amacı kişileri ve sistemleri kötü duruma düşürmektir. Devletlerin de birbirlerine saldırmak için bu tür saldırılar kullandığı da bilinmektedir. Yapılan saldırıların gücü her geçen gün artmaktadır. Her yıl gelişen teknoloji ile saldırıların şiddeti de artmaktadır.

Petya Virüsünden Korunma Yolları.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir