Hatay’ın Gerileyen Ekonomisi

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page

Hatay’ın Gerileyen Ekonomisi yazımızda Suriye’de çıkan savaş nedeniyle Hatay’ın ekonomisini kötü gitmesi ve Hatay’a yerleşen Suriye’lilerin oluşturduğu sorunları yazacağız.

uzun-carsi-hatay

Hatay’ın Ekonomisi Eskisi Gibi Değil

Hatay‘ın denize kıyısı olması ve Orta doğu ülkelerine komşu olması itibariyle ekonomide kendi kendine yetebilen bir şehirdi. Krizlerden pek de etkilenmiyordu. Hatay’ın ekonomisi gün geçtikçe kötüleşmeye başladı. Hatay’ın uzun çarşısına günlük olarak 750000 dolarlık bir para harcanırdı. Bu harcamalar turistik harcamalar oluyordu. Şuanda ise 50000 dolarlık bir harcama yapılmaktadır. Yaş sebze ve meyve ihracatında Türkiye’de 3.sırada olan Hatay’ın bu ihracat kalemi de şuanda durmuş vaziyettedir. Tır filosu bakımından Türkiye’nin en büyük 2. filosuna sahip iken şuanda 4-5 sıralara gerilemiş vaziyettedir. Suriye’nin hemen yanında olduğu için Hatay’a savaş korkusuyla yaklaşılmaktadır. Savaşın Hatay’da da yaşanıldığına yabancılar inanmaktadır. Ülkemiz halkı da Hatay’da bir savaş olduğuna inandığı için Hatay’ı ziyaret etmekten kaçınıyor. Savaş neticesinde Hatay’ın ekonomisi gittikçe kötü gidiyor. Turizm sektörü, lojistik sektörünün daralmasına ve ihracat, ticaret hacminin küçülmesine neden oldu.

hatayin-ekonomisi

Suriye’li Mültecilerin Hatay Ekonomisine Etkisi

Özellikle de Suriye’den gelen 500000 Suriye’li göçmen Hatay’da kalmaktadır. Çoğu çocuk yaşlarda olduğu için hem tüketiyorlar hem üretiyorlar. Suriyeliler daha ucuza çalıştıkları için Türk gençleri işsiz kaldı. Ev kiraları da kalabalık nüfus nedeniyle 200-300 liradan 1000 liralara kadar çıktı. İş bulmakta zorlanan gençler artık eski aldıkları paralarda işler bulamayıp düşük paralarla çalışmak durumunda kaldı. Bazılarının sigortaları bile yapılmadan çalışmaktadır. Savaşın yapıldığı Suriye’nin hemen yanında olduğu için Hatay’da yatırımlarda durma noktasına gelmiştir. 6-7 yıllık bir savaş ekonomisi Hatay’ın kötü gidişine neden oldu. Devletin Hatay’ın teşvik bölgesi kapsamını yükseltmesi gerekiyor. Suriye vatandaşını barındıran şehirlerimizi yapılan teşviklerden Hatay’ın da fazlaca alması gerekiyor. Hatay’da her 4 kişiden 1’i Suriye’lidir. Eskiden teşvik bölgesinde 4. bölgede olan Hatay’ın şuanda 5. bölgeye çıkarılması istenmektedir. Hatay’a gelen Suriye’lilerin ihtiyaçlarını karşılamak için Belediyenin daha fazla devlet tarafından desteklenmesi gerekiyor. Şuanda 3 kişilik bir yardım alan Belediye bu yardımları 4 kişiye pay etmek zorunda kalıyor. Ayrıca temel ihtiyaçları su, çevre temizliği, elektrik gibi durumlarında sağlanması Belediyenin üzerine kalıyor. Devlet tarafından yapılan yardımların kişi sayısına göre yapılması istenmektedir. Turizm, taşımacılık ve tarım alanlarında gelişmelere hız verilmesi gerekiyor.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş‘la yapılan röportajdan yararlanılmıştır.

Hatay’ın Gerileyen Ekonomisi.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir