İnsülin Direncinin Oluşması

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page

İnsülin Direncinin Oluşması yazımızda insülin hormonunun ne işe yaradığı, pankreasın insülin salgısını ne zaman ürettiği ve kan şekerinin nasıl yükseldiğini yazdık.

insulin-direnci-olusmasi

İnsülin Direnci Nasıl Oluşur ?

Vücudumuzdaki hücreler normalde şeker olmadan yaşayamazlar. Dışarıdan almış olduğumuz tüm karbonhidratlar hücrelerin önünde beklerler. Hücreye girdikten sonra enerjiye dönüşürler ve insanın yaşamı devam eder. Şeker hücreye girmek için geldiğinde ise tek başına giremez. Şekerin hücre içerisine girmesi için mutlaka pankreastan insülin salgılanması gerekir. İnsülin hücreye gelir ve şekerin hücre içine girmesini sağlar. Şeker burada yanarak hücreye enerji aktarır. Kişi alması gerekenden fazla kalori alırsa hücrenin önüne gelen kalorilerin içeri girmemesi için hücre duvarlarını yükseltir. Eğer fazla kaloriyi alırsa hücre ölür. Hücrenin önünde biriken kalorilerin giderilmesi için pankreas olması gerekenden fazla insülin salgılar. Fakat burada hücre her çıkan insülini içine almaz. Kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar insülin ve şeker alır. Fazla oluşan insülin kişiyi acıktırır. Normalde acıkmaması gerekirken fazla insülinler nedeniyle açlık hissi oluşur. Fazla insülinler ayrıca hücre önündeki şekerleri alıp yağ olarak depolar. Hücrelerin önündeki fazla kalorilerin oluşmaması için gerektiği kadar besin almak ve hareket etmek gerekir.

yemek-yemek

Sık sık Acıkma İnsülin Direncinin Başlamasına İşarettir

İnsülin direncinin başlamasıyla kişi istemsizce sık sık acıkır. İnsülin direnci yapılan beslenme hatalarından dolayı vücudun kendini koruma altına almış olduğu önlemdir. Bu durumun devam etmesiyle birlikte ilerleyen yıllar ile pankreas bu duruma artık dayanamayacak hale gelir. Artık yeterince insülin üretemez hale gelir. Bu durumda kan şekerinin artmasına neden olur. İnsülin direnci olanların kendilerine dikkat etmeleri gerekiyor. Kan şekerlerinin yükselmesi onların bir çok hastalığa yakalanmasına neden olur. Hareket etme ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Genetiği yatkın olanların daha fazla dikkat etmesi gerekiyor.

İnsülin Direncinin Oluşması.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir