Dev Markaların Kötü Geçmişi

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Dev Markaların Kötü Geçmişi yazımızda günümüzde adını hepimizin bildiği ve çok popüler olan, teflon, ibm, bayer, coco cola, nestle ve chiquita’nın geçmişlerinde yapmış oldukları olumsuz kararlarını yazdık.

Dupont

1946 yılında endüstriyle kimya şirketi teflon adında yapışmaz tavayı icat etti. Teflonu bilmeyen yoktur. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde kansere yol açtığı sürülen bir maddenin teflonun üretilmesinde kullanıldığı öne sürülmektedir. Dupont şirketi bu konu hakkındaki bilgileri gizlemektedir. Teflon nedeniyle böbrek kanseri olan bir kadının dupontu mahkemeye vermesiyle bu davayı kaybetmiştir. Bu kaybedilen dava ile dupontun ne kadar güvenilir olduğu sorgulanmaktadır.

ibm

IBM

Ibm teknoloji şirketi, Yahudilerin katledildiği zamanda, Naziler için delikli kartlarla çalışan bilgisayarlar üretmiştir. Bu bilgisayarlar toplama kamplarına gönderilen Yahudileri kaydetmek için kullanılmıştır. Naziler, Polonya’yı işgal edince Ibm bilgisayar üretimini hızlandırmıştır. Sadece para kazanmaya odaklanmıştır.

bayer

Bayer

Alman ilaç şirketi olan Bayer, hemofili hastaları için ürettiği ilaçta kan plazmalarından yararlanmaktaydı. Bu ilaç üretilirken kullanılan kanların bazılarında Hiv virüsü olduğu tespit edildi. Bu gelişme üzerine Bayer, Amerika ve Avrupa için kanser riski taşımayan yeni bir ilaç üretti. Aids riski taşıyan ilaçlar yok edilmeyip Asya ve Latin ülkelerine gönderilmiştir. Kaç kişinin bu ilaçlar nediyle öldüğü bilinmemektedir.

coca-cola

Coca Cola

Coca Cola‘nın Hindistan’da açmış olduğu dev fabrikada Kola için gereken suyu yer altından temin etmiştir. Bu durum oradaki tüm suyun çekilmesini ve kuraklığın başlamasına neden olmuştur. Bu nedenle su ihtiyacını yağmur suyundan karşılayacağını söylemiştir. Gittiği yere sadece zarar getirmektedir.

nestle

Nestle

1974 yılında az gelişmiş Afrika, Asya ve Latin Amerika ülkelerinde önlenebilir bebek ölümleri aşırı artmıştır. Bunun nedeni ise anneler kendi sütü yerine Nestle‘nin hazır mamalarıyla bebeklerini besliyordu. İlk önce bedava dağıtılan mamalara alıştırılan bebekler anne sütü almak istemiyordu. Nestle’nin bedava dağıtmış olduğu mamalar daha sonra ücretli hale getirildi. Bu mamalara almaya gücü yetmeyen annelerin çocukları ölmek zorunda kaldı. Bu yaşananlardan sonra Nestle uluslararası boykot edilmiştir. Satmış olduğu ürünleri değiştirmiştir.

chiquita

Chiquita

Ülkemizdeki ithal muzların çoğunun kaynağı Chiquita muzdur. Amerika şirketidir. 1928 yılında Kolombiya’da bulunan işçileri 1 ay süreyle grev yapmıştır. Amerika hükumeti, Kolombiya Hükumetine mesaj göndererek grevin bitirilmesini istedi. Kolombiya hükumeti askerlerini grevi yapan işçilerin üzerine gönderdi. 3000 işçinin öldürüldüğü söylenmiştir.

Dev Markaların Kötü Geçmişi.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com