Büyüyen Obezite Sorunu

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Büyüyen Obezite Sorunu yazımızda ülkemizde obezite oranlarının artması, obezitenin yol açtığı sorunlar, gençler arasında yapılan yeme deneyini yazdık.

obezite-sonrasi

Türkiye’de Obezite Oranları

Türkiye’de obezite oranı %19,6’dır. Kadınlarda obezite oranı %23,9 obezite olmaya yakın oran ise %30,1’dir. Erkeklerde obezite oranı %15,2 obezite olmaya yakın oran ise %38,6’dır. Türkiye’nin çocuklarının obezite oranı %8,3’dür. Fazla kiloluk %14,2 toplamda kilolu olanların oranı %22,5’dur. Kızlar çocuklarında obezite %6,6 iken erkeklerde obezite oranı %10’dur. Sağlık bakanlığı ve TÜİK verileridir. Dünyanın geneline bizde uymuşuzdur. Amerika’nın obez oranları tüm dünyada en yüksek olandır. Obeziteye bağlı diyabet hastalığı görülme oranı çok fazla artmıştır. Glisemik indeksinin etkisi de obezitenin oluşmasına katkı sağlamaktadır. Son 25 yılda tüketmiş olduğumuz gıdalarda katkı maddeleri artmıştır. Ekmeklerde çok fazla katkı maddesi bulunmaktadır. Raf ömrünü uzatacak maddeler koyularak insanların kimyası bozulmaktadır. Obezite çok ciddi sağlık sorunları oluşturmaktadır. Obezite kanser riskini arttırmaktadır. Kronik hastalıkların oluşmasına neden olur. Tiroid hormonunun bozulmasına sebebiyettir. Şeker hastalığının artması, romatizmanın artması ve hayatın kısalmasına neden olmaktadır. Kalp krizi geçirip ani bir şekilde ölümlere neden olmaktadır. Obezitede büyüyen yağ hücreleri karaciğeri siroza götürür. Damarların tıkanmasına neden olur. Bağışık sistemini etkileyerek vücudun korunmasını engeller. İnce bağırsağın besinleri doğru emmesini engeller.

obezite-tedavisi

Gençlerle Yapılan Deney

Yurt dışında yapılan deneyde, 13-15 yaş arası gençlere katkı maddesi olmayan yiyecek ve içeceklerle 1 ay süren bir deney yapılmıştır. Uzman diyetisyenlerin yönetiminde yapılan bu uygulamada, tüm katkı maddelerini kaldırmışlardır. Asitli, gazlı içecekler, hazır gıdalar yeme menüsünden kaldırılmıştır. Çocuklarda aile ile yemek yeme alışkanlığı olmadığı ortaya çıkmış. Aileler çocuğuna bilgisayar ve telefonu vererek onlarla birlikte yemek yemesini sağlıyor. Birlikte yemek yeme kültürü olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu deneyde çocuklara verilen sağlıklı yeme eğitimi ile onların yeme düzeni yeniden oluşturulmuştur. Ailelerin ilgi ile çocuklarına yakınlaşması onların yeme düzenlerini değiştirebilecektir. Her şeyin başlangıcını aileler oluşturmaktadır. Mutfakta yapılan yemeklerin katkısız olması sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazıdır. Spor yapmakta bununla birlikte en iyi yaşama biçimidir. Stresle başa çıkmak da sağlığımız açısından en önemli kriterdir. Aileden yardım almak tüm sorunların aşımında yol gösterici olacaktır. Ailelerin yeme düzeni çocuklarının yeme düzeni çok fazla etkilemektedir. Obezite sorununu doğal yiyeceklerle çözüme kavuşturmak gerekir.

Büyüyen Obezite Sorunu.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com