Üniversite Tercih Merkezi

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Üniversite Tercih Merkezi yazımızda üniversite adaylarının puanlarını hesaplayabileceği ve tercih yardımı alabileceği siteyi tanıtacağız, özel yetenek sınavlarının umut kapısı olması ve lys 1 Matematik testinin analizini yazdık.

universite-tercih-merkezi

Tercihlere Yardımcı Bir Portal

Ösym’nin yayınlamış olduğu 700 sayfalık kılavuzun daha iyi anlaşılabileceği bir site açılmıştır. Burada üniversite sınavına giren öğrenciler danışmanlardan yardım alabilmektedir. Puanlarını hesaplayıp tercihlerini ona göre yapabilmektedir. Eğitim haberlerinin olduğu güncel yazılarda bu sitede yer almaktadır. Tercih robotu ve puan robotu öğrencilerin yardımına koşacaktır. Haziranın sonu itibariyle yeni açıklanacak olan üniversite kontenjanlarıyla birlikte site veri tabanı güncellenecektir. Yeni açılan üniversiteler ve bölümler tercih yaparken etkili olmaktadır. Tüm fakültelerin en son giriş puanlarını buradan görebilirsiniz. Rehber öğretmenler ile tercihlerinizi birlikte yapabilme şansınız bulunmaktadır. Eksiklikleriniz tamamlanması ve tercihlerinizin doğru yapılabilmesi için rehber öğretmenler sizlere yardımda bulunmaktadır. www.universitetercihmerkezi.com adresinden puan hesaplama ve üniversite tercih yardımı alabilirsiniz.

Özel Yetenek Sınavı

Ygs sınavına giren öğrencilerden 150-180 puan aralığında kalan 350 bin öğrencinin özel yetenek sınavlarına girerek 4 yıllık üniversiteli olma şansı vardır. İlgi ve yeteneği olan kişilerin mutlaka özel yetenek sınavlarına başvurması gerekiyor. Yeteneği olduğu bölümü kazanıp da okuyan kişiler mezun olunca o mesleği daha iyi yapmaktadır. Sevdiği mesleği okumanın mutluluğunu özel yetenek sınavlarıyla kazanabilmektedir. İlgi ve yeteneğin gireceğiniz özel yetenek sınavında mutlaka olması gerekiyor. Sadece üniversite okuma amaçlı sınava girip kazanmak sizi sevmeyeceğiniz bölümde yıllarca okumanıza neden olacaktır.

Lys 1 Matematik Testi Analizi

Öğrenciler 50 matematik 30 geometri sorusu çözdü. Eskiden geometri ayrı sınav olarak yapılmaktaydı. 80 soruluk matematik testi toplu olarak verildiği için netlerde ona göre belirlendi. Zamansal bir artı getirmesiyle öğrencilerin matematik netlerinin geçmiş yıllara göre daha da artacağı beklenmektedir. Öğrenciler geometride zorlandıysa matematiğe ağırlık verebildi veya matematikte zorlanıp geometriye ağırlık verme zamanı bulmuş oldu. 2 adet sorunun iptal edilebileceği konuşulmaktadır. Eğer iptal edilirse 78 soru üzerinden puanlama yapılacaktır. 9-10. sınıf soruları kolay gelirken 11-12.sınıf soruları adaylara zor gelmiştir. Matematik testinde her yapılan netin toplam puana etkisi çok fazla olacaktır. Matematik neti fazlalığı sizin hızlıca yukarılara çıkmanızı sağlayacaktır.

Üniversite Tercih Merkezi.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir