Ramazanda Sahurun Önemi ve Sağlıklı Olma

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Ramazanda Sahurun Önemi ve Sağlıklı Olma yazımızda Ramazan ayının ibadeti olan oruç tutmanın unsur olan sahurda ne yememiz gerektiğini ve sağlıklı bir vücut için ne yapmamız gerektiğini yazacağız.

sahur-yapanlar

Sahur Vakti Yemek

Sahur ve iftar Ramazan ayının iki önemli zamanıdır. Sahurda yediklerimiz ile 17-18 saat aç ve susuz kalarak oruç tutmaktayız. Sahurda protein ağırlıklı besinler tüketmek tok kalmamızı sağlayacaktır. Sahurda mutlaka yumurta tüketilmesi gerekiyor. 2 tane yumurta sizin tok kalmanızı ve gereken proteini almanızı sağlayacaktır. Sebze çeşitlerinden de tüketmek sizin su ihtiyacınızı karşılayacaktır. Melemen yiyerek sebze ve yumurta ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Zeytinyağı tüketmenizde size fayda sağlayacaktır. Zeytinyağı tüketerek enerji kazanacaksınız ve tokluk hissiniz sürekli olacaktır. Kuruyemiş tüketerek besin kaynağımızı çeşitlendirmeliyiz. Fındık, fıstık, badem ve ceviz sahurda yenmesi gereken kuruyemiş çeşitleridir. Ramazanda oluşan kabızlığın önüne geçmek için sebzeye ağırlık verilmelidir. Pide ve ekmeğin oranı azaltılmalı ve sebzelerin oran arttırılmalıdır. Su tüketimi de aynı oranda arttırılmalıdır. Peynir tüketmekte tokluk yapacaktır. Taze meyvelerden komposto veya hoşaf yapılarak tüketilmesi faydalı olacaktır.

gece-yuruyusu

İftardan Sonra Yapılacaklar ve Sağlıklı Vücut

Kızartma yemeklerinden uzak durun. Tencere yemekleri yapmaya devam edin. Gaz ve şişkinlik problemi olmaması için çok sıcak ve çok soğuk yemekler tüketmemelisiniz. İftardan önce spor yapmak doğru değildir. İftardan 2 saat sonra spor rahatlıkla yapılabilir. Gece yürüyüşü sizlere iyi gelecektir. Sağlıklı bir vücut için öncelikle ruhsal olarak doygunluk yaşamak gerekiyor sonra yemeklerden doygunluk almak gerekir. Kişiler duygusal olarak aç olunca yemekten mutluluğu almaya çalışıyorlar. Yemeği yedikçe mutluluk hissi geliyor gibi olabilir fakat sağlık sorunlarına neden oluyor bu aşırı yeme durumu. Kişi yemeği doymak için yemelidir sürekli olarak yemeği düşünmemesi gerekiyor. Vücudunuzda her kilo artışı yaşam kalitenizi düşürür ve sağlık problemlerini ortaya çıkartır. Obezite ile bir çok kronik hastalıklar meydana gelir ve hayatınız kabusa döner. İştahı tetikleyen reklamlar ve sosyal medyada paylaşılan yemeklerden uzak durmalıyız. Bu durumlar kişi aç olmasa bile yemeğe teşvik etmektedir. Kişiler zayıflama konusunda ilk önce kendisini ikna etmelidir. Kararlı bir duruş sergilemeli ve neyin doğru olduğuna karar vermesi zayıflama yolundaki en büyük adımdır.

Ramazanda Sahurun Önemi ve Sağlıklı Olma.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir