Amerikanın Çevirdiği Beslenme Oyunu

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Amerikanın Çevirdiği Beslenme Oyunu yazımızda genetiği değiştirilmiş buğdayların insanlar üzerinde olumsuz etkisi, oluşturulan besin piramidinin yanlışlığı ve diyabet ve prediyabet oranlarının dünya üzerinde artmasının nedenini yazdık.

bugday

Buğdayların Genetiğinin Değiştirilmesi

1943 yılında 2.Dünya savaşı devam ederken Amerika Birleşik Devletleri buğdayın verimini arttırmak istedi. Buğdayın verimini arttırmak için buğdayların ıslah edilmesi kararlaştırıldı. Buğdayların genetikleriyle oynayarak başakların verimini arttırmak istediler. İlk önce başakları büyüttüler. Bu başak büyütme işlevi buğdayın başını taşıyamadığı için kırıldı. Bu nedenle başak sapını kısaltıp kalınlaştırdılar. Böylece buğdayı bu sap taşıyabilecekti. Günümüzde cüce buğday tarımı denilen bitkiyi Amerikalılar böylece icat etmiş oldular. 2 metrelik buğdaylar yerine artık 40-50 cm’lik buğdaylar dünyada üretilmektedir. Amerikanın büyük çabaları sonucu tüm dünyada bu buğdaylar üretilmektedir. Ülkemizin buğdayların çoğu bu bodur buğdaylardan oluşmaktadır. Genetiğine müdahale yapılmış buğdayları yemek zorunda bırakılmışızdır.

besin-piramidi

Besin Piramidinin Yanlışlığı

Amerika tekrardan 1980 yılında yavaştan artmaya başlayan obezite hastalığının önüne geçmek için besin piramidi oluşturdu. Bu besin piramidi dünyaca ünlü hale geldi. Besin piramidinin en üstüne yağları koydular. Yağ tüketiminin damarları tıkadığını ve yağ tüketiminin zararlı olduğunu söylediler. Yağ tüketimiyle kolesterolün artacağı ve kalp damarlarının tıkanacağını söyleyip yağları yasakladılar. 2.basamakta proteinler, 3. basamakta sebze ve meyveler ve en alt basamakta ise tam tahıllı ürünler vardı. Amerikan diyabet cemiyeti, gıdalarınızın %60’ını tam tahıllı ürünlerden almalısınız diye uyarılarda bulunmaya başladı. Bunun nedeni ise obezite ve diyabetten korunmanın yolu tam tahıllı ürünleri tüketmekten geçiyormuş. İnsanlara ekmeği ve diğer tahıl ürünlerini empoze ederek diyabet ve obezitenin bu kadar çoğalmasını sağladılar.

diyabet-orani

Diyabet ve Prediyabet Oranının Aşırı Artması

Bu kadar yapılan uyarılar ile tüm dünya ülkeleri tahıl ürünlerini tüketmeye başladı. Hamburgerler ana öğün oldu. Amerika da bu önerilen piramit öncesi diyabet ve prediyabet oranı %6 iken 2010 yılında diyabet ve prediyabet oranı %24’lere çıkmıştır. Obezite ve diyabete karşı önlem olarak çıkarılan bu besin piramidi ile diyabet ve prediyabet oranı 4 kat artmıştır. Obezite ve diyabeti engellemesi gerekirken tam 4 katına çıkarmıştır. Ülkemize gelecek olursak 1998 yılında yapılan araştırma ile 2010 yılında yapılan diyabet oranı 2 katına çıkmıştır. Prediyabet ise tam 4 kat artmıştır. Prediyabet, şeker hastalığının öncesi olduğundan çok önemlidir. Bu hızla giderse tüm toplum diyabet hastası olacaktır. Ülkemiz beslenme ile tehdit altına alınmıştır. Hastalıkların bu kadar çoğalması da hep beslenme yanlışlarından kaynaklıdır.

umit-aktas-diyabet

Dr.Ümit Aktaş’tan ekmek beslenmesiyle ilgili bilgiler alınmıştır.

Amerikanın Çevirdiği Beslenme Oyunu.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com