İnşaat Sektörü 2017

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

İnşaat Sektörü 2017 yazımızda inşaat sektörünün ilk 5 aydaki gelişimini, inşaatın oluşturmadaki zorlukları, eski binaların fazlalığını ve sanatsal yapıların yapımının önemini yazdık.

arsa-maliyeti

İnşaat Sektörüne Genel Bakış

İnşaat sektörü 2017 yılının ilk 5 ayında hızla büyümüştür. Türkiye’de istihdamın %22 -23’ünü inşaat sektörü kapsamaktadır. Referanduma kadar inşaat satışlarından bir durgunluk olsa da Nisan ayıyla birlikte yeniden hızlanma yaşanmıştır. Döviz fiyatlarının artmasına önlem olarak inşaat sektöründe bulunan firmalar en büyük maliyeti olan arsaları uygun fiyata almaya bakıyorlar. İnşaatçıların en büyük gideri arsa olduğu için başlangıç maliyeti ne kadar düşük olursa o kadar fiyatlarda indirim yapabiliyorlar. Genel inşaat maliyetinde arsa maliyetinin oranı %50 kadardır. Bu oran yüzünden arsa alış fiyatı önem arz etmektedir. Kaliteli konutlarda oturan insanların sağlık yönünden çok kazançları olur. Mutlu ve huzurlu bir yaşam için kaliteli konutlarda oturmak en büyük etkenlerdendir. İnşaatçılar yeni bir konut yaparken müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek türde yapması gerekir.

kaliteli-yapilar

Bürokrasinin İnşaat Sektörünün Yavaşlatması

İstanbul’da çok eski bina sayısı oldukça fazladır. Kentsel dönüşüm düzenlemesiyle elden geçirilecek binalar oldukça fazladır. İstanbul’da bulunan 2 milyon 300 bin binanın %70’i standartlara uymamaktadır. Bu binaların kentsel dönüşümünü en iyi şekilde yaparak yeniden yapılması gerekiyor. İnşaat sektöründen en büyük dertlerden biride belediyelerin inşaat ruhsatı vermede yaşattığı yavaşlıklardır. Bürokrasinin inşaat yapan firmaları yorması inşaatçıların hevesini kaçırmaktadır. Bazı inşaat projelerinde izin almak hem çok zaman alıyor hemde insanı yaptığına pişman ediyor. İnşaat yaparken kolaylık sağlanması, inşaatı yapan firmanın kaliteli yapılar üretmeye odaklanmasını sağlayacaktır. Dünya üzerindeki gelişmiş şehirlerde arsa fiyatları ve konut yapma fiyatları belirlidir fakat ülkemizde her an fiyatlarda değişiklik olmaktadır. Buda yatırım yapmaya engel teşkil ediyor. Bölgelerin imarlarının kesin olarak belirtilmesi gerekiyor. Yüksekliği, taban oturumu, emsali belli olan inşaatın yapılması daha kolaydır ve inşaat sektörünün gelişmesi daha da hızlanacaktır.

 

Sanat ile İnşaat Yapma

Yapılarda sanatın önemi büyüktür. Kişiler satın olmuş oldukları konutlarda sürekli yaşayacakları için gözüne hoş gelen ve kolaylık sağlayan evler almak istiyorlar. Konut yapan inşaatçılarda, sanatsal davranışlarla mimarlıklarını yapılarda gösterip göze hoş gelen binalar oluşturmalılardır.

İnşaat Sektörü 2017.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com