Süt Üretimindeki Azalış

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Süt Üretimindeki Azalış yazımızda sütlerin üreticiden çıkarken ki fiyatlarının yeterli olmadığını, süt sanayicisinin süt üreticisinden satın aldığı sütün fiyatının az olduğunu ve süt sektörünün problemlerini yazdık.

cig-sut-duzenleme

Süt Üretimi

Sütlerin üreticiden çıkış fiyatı eskiden 1.15 TL’idi ve 3-4 yıldan beri bu fiyatlarda sabit kalmıştı. Yapılan zam ile 1,21 TL çıkarılan süt fiyatı sanayicinin sütleri bu fiyattan almaması nedeniyle yine eski tarifesine dönmek zorunda kaldı. 1,15 TL’den sütü satmak zorunda kalan süt üreticisi maliyetlerini bu fiyat karşısında zor karşılamaktadır. Orta ölçekli firmalar bu fiyatlar nedeniyle küçülme yoluna gitmiştir. Süt fiyatlarını normalde üreticilerin belirlemesi gerekirken süt sektöründe sanayici belirlemektedir. Süt üreticilerin uğradığı zarar nedeniyle yavaş yavaş süt üretim işinden çıkmaya başladılar. Süt veren hayvanlarını kesim haneye getiren süt üreticileri fazlalaşmaya başladı. Süt üreticileri yemlere çok fazla para harcadığı için satmış olduğu sütten istediği geliri elde edemediği için kar zarar dengesi zarara doğru gitmektedir. Zarar eden bir üretici neden süt üretmeye devam etsin. Sanayicilerin para kazanması için süt üretmeye devam etmesine hiç gerek yoktur. Fazla süt ürettiği için süt üreticileri kendi başına halka tek elden sütleri veremiyor ve sanayiciye vermek zorunda kalıyor. Sanayicilerde fiyatları kendilerine göre belirledikleri için üreticilerin hakkı verilmiyor.

sut-yem-fiyatlari

Sütün Fiyatının Ne Kadar Olması Gerekiyor

Süt üreticilerin beklentisi 2014 yılından beri 1,15 TL’den alınan süte enflasyon farkı kadar artış yapılmasıdır. Eski fiyat tarifesinde 1,15 TL’nin yanında primler veriliyordu. Sanayicinin devreye girmesiyle bu primlerde ellerinden gitmiş durumda. Süt üretiminde üreten firmalara yönelik iyilik yapılmaz ise sütlerdeki bu azalışın hızla devam etmesi bekleniyor. Marketlerde satılan sütlerin fiyatları artarken üreticilerin sattığı sütlerin fiyatları sabit kalıyorsa bu işten karlı çıkan sanayicilerdir. Süt üreticilerinin korunması gerekir. Süt fiyatlarında istikrar sağlanması gerekiyor. Yoksa süt üreticilerin problemleri bitmeyecektir. Süt üreticilerin şuanda en az sütlerini 1,35 TL‘den satması gerekmektedir. Artan maliyetlerin karşılanması için bu rakamdan sütlerin sanayiciler tarafından alınması gerekiyor. Sütün fiyatının 1,50 Tl olması hayvancılığı geliştirecektir. Bu piyasada sütün 1,50 TL olması için bakanlıkça yeni düzenlemelerin gelmesi gerekiyor. Şuanda küçük ölçekli çiftlikler zar zor ayakta kalmaktadır. İşi yapamayıp hayvan çiftliğini satışa çıkartan bir sürü insan vardır. Süt üretiminde para kazanmak için büyük ölçekli firma olmanız gerekiyor.

Süt Üretimindeki Azalış.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com