Kıdem Tazminatı 2017

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Kıdem Tazminatı 2017 yazımızda kıdem tazminatının ne olduğu, son halinin neleri içerdiği, işçi ve işverenin kıdem tazminatı fonundaki durumlarının neler olduğunu yazdık.

Emekli İkramiyeleri Ve Sicil Affı Yeni Torba Yasası

Kıdem Tazminatı Düzenlemesi

Kıdem tazminatı yasası son haliyle Bakanlar kuruluna sunuldu. Kıdem tazminatı, sigortada 4A kısmında bulunan işçilerin seneler boyunca çalıştıkları ve yıpranmaya payı olarak şirketin işçisine vereceği toplu paradır. Eski sistemde çalışanlar 1 senenin sonunda çalışanlar kıdem tazminatı almaya hak kazanıyorlardı. Yeni sistemde çalışan 1 gün bile işte çalışsa karşılığını alabilecektir. Bir fon oluşturulacak ve iş veren bu fona işçisinin kıdem tazminat ücretini yatıracaktır. Bu fon kişinin kendi hesabında biriktirilecek ve belirli bir süre sonra kişi bu ücreti almaya hak kazanacaktır. İşçi ve işveren hak kaybına uğramayacaktır. Eski sistemde çalışan kişiler eski sisteme devam edebileceklerdir. Eğer ki yeni sisteme geçmek istiyorsa işçi, işveren ile anlaşma yaparak yeni sisteme geçiş yapabilmektedir.

para-cekme

Kıdem Tazminatı Son Durum

Kıdem tazminatının yeni halinde işverene ekstra bir yük yüklenmeyecektir. İşçinin de herhangi bir hak kaybı olmayacaktır. Ayrıca mevsimlik çalışanlar, dönemlik çalışanlar, esnaf, şirket ortağı gibi çalışanlarda bu kıdem tazminatından yararlanabilecektir. İstihdam paketiyle paralel ilerleyecek olan kıdem tazminatı fonu sürdürülebilir olması hedefleniyor. Şuandaki sistemde kıdem tazminatını %10’luk bir kesim alabilmektedir. Bu nedenle de tüm işçi ve iş verenler haklarını mahkemelerde aramaktadır. Eski sistemin sıkıntıları büyüktür. Şuanda yaşanan süreçte işveren işçisini işten çıkartıyor. Ona kıdem tazminatı veremeyeceğini belirtiyor. Maddi durumunun el vermediği söylüyor. İşçi ise hak kazanmış olduğu kıdem tazminatı almak istiyor. İkisi de mahkemeye başvurarak hakkını arıyor. Mahkemelerde böylece uzun sürüyor ve anlaşmaları aylar, yıllar alıyor. Yeni getirilecek sistem ise kıdem tazminatı fonu devlet garantisi altına girecektir. Devlet fonuna aktarıldığı için devlet bunların takibini yapacaktır. İki taraf içinde haksızlığın önüne geçilmiş olacaktır. Kıdem tazminatını yatıran şirketlere devlet teşvikler verecektir. Yatırmayanlara ise devlet desteğinden yoksun bırakılacaktır. Kıdem tazminatına hak kazanmanın zor olduğu ülkemizde bu düzenlemelerin devlet çatısı altına girmesi çok yerinde olmuştur.

Kıdem Tazminatı 2017.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com