Parkinson Hastalığı

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Parkinson Hastalığı yazımızda parkinsonun ne olduğu, kimlerin parkinson hastalığına yakalanma ihtimalinin yüksek olduğu, hastalığının belirtilerinin neler olduğu ve yapılan tedavilerin neler olduğunu yazdık.

parkinson-gorunumu

Parkinson Nedir?

Parkinson hastalığı beyin hücrelerinde kayıplar oluşmasıyla zamanla oluşan bir hastalıktır. Hastalığı James Parkinson bulmuştur. Hafıza zayıflaması ve vücutta titreme gibi belirtileri vardır. Parkinson hastalığı alzheimer hastalığından sonra en sık görülen beyinsel hastalıktır. Yaşlanma ile birlikte toplumda sıkça görülmektedir. Parkinson hastalığının oluşmasında bir çok neden vardır. Genetik nedenlerin yanı sıra yaşlanmaya bağlı çevresel faktörlerde etki etmektedir. Parkinson hastalığı başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. 

Parkinson’un Belirtileri Nelerdir?

Temel olarak hareketlerde yavaşlama ve gözle görülür bir şekilde titreme oluştuğunda anlaşılır. Yürürken yavaşlama, koku duyusunda azalma, hareketlerde eksiklik, uyku bozuklukları başlangıcı olmaktadır. Parkinson hastalığı normalde 60 yaşını geçtikten sonra başlamaktadır. Fakat ülkemizde daha genç yaşlarda bu hastalığa yakalana hastalarda vardır. Genellikle erkeklerde görülmektedir. Genç yaşta oluşan parkinson hastalarının nedeni akraba evliliklerinden kaynaklıdır. Yaşlı insanların hareketlerinde yavaşlama olması onların parkinson hastası olma ihtimalini güçlendirmektedir. Bu nedenle en yakın zamanda doktora başvurup tedavisine başlaması gerekir. Hastaların Nöroloji uzmanına başvurması bu tanı için gerekmektedir.

parkinson-hastasi

Parkinson Hastalığının Tedavisi

Parkinson hastalığında ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi uygulanmaktadır. İlaç dışı tedavi olarak da egzersizler verilmektedir. İlk olarak ilaç tedavisi verilmektedir. Hastalık ilerlerse cerrahi tedaviye geçilmektedir. Bu süreçler belirli bir algoritma düzeni içerisinde geçmektedir. Parkinson hastalığının geçmesinde ve iyiye gitmesinde yapılan egzersizlerin ve hareketlerin büyük katkısı vardır. Hareketli bir tedavi uygulanarak kişinin kaslarının sağlamlaştırılması, eklemlerin esnekliği, denge, duruş ve yürüyüş problemlerini giderme sağlanır. Fiziksel aktivitenin hastalığın tedavisinde büyük etkisi vardır. İleri evrelerde parkinson hastalarının yaşam kalitesi kötüleştiği için mutlaka tedavi alınması gerekir. İyileştirilebildiği için hastaların tedaviye mutlaka başlamaları gerekir. Kimse yaşlılığında hareketlerini kontrol edemeden yaşamak istemez. Cerrahi tedavisini hastaların sadece %10’una uygulanmaktadır. İlaç tedavisi ve egzersiz tedavisi genel olarak uygulanmaktadır. Cerrahi tedavi gören hastaların hastalığı tamamen düzelmemektedir sadece ileri gitmiş hastalığın normal seviyelere çekilmesi sağlanır. Yine ilaç tedavisi görmeye devam ederler.

Parkinson Hastalığı.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com