Hidradenitis Suppurativa Hastalığı

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Hidradenitis Suppurativa Hastalığı yazımızda hastalığın ne olduğu, kimlerde görüldüğü, görülme sıklığı, oluşma dönemi ve hastalığın evrelerini yazacağız.

hidradenitis-suppurativa

Hidradenitis Suppurativa Nedir?

Ter bezi hastalığıdır. Vücutta kıl ve yağ bezlerinin çokça olduğu yerlerde görünen kronik ve tekrarlayıcı bir hastalıktır. İnsanlarda görülme sıklığı %1 civarındadır. Az bilinmesi karşın hastalığın görülme sıklığı yüksektir. Hastaların Hidradenitis hastalığına önem vermemesi bu hastalığın duyulma oranını düşürmektedir. Aslında oldukça yaygın bir hastalıktır. Hastalığın belirtisi olan çıban veya sivilce çıktığında insanlar bunu önemsemeyerek geçiştirmektedir. Hastalar bu hastalığın ilgili bölümü olan dermatolojiye gelmeden bir çok bölüme gitmektedir. Hastalar buralarda zaman harcayarak tedavinin gecikmesine neden olmaktadır.

hidradenitis-suppurativa-olusumu

Hidradenitis Suppurativa’nın Oluşumu

İlk olarak kıl ve yağ bezlerinin olduğu bölgelerde bu maddelerin geçebileceği kanallar tıkanır. Bu tıkanmalar daha sonra bağışıklık sisteminde rahatsızlıklara neden olmaktadır. Burada temiz bir şekilde yara dokusu oluşmaktadır. Bu yara dokusu dokuda hasarlanmaya neden oluyor. Bakterilerde burada ekleniyor ve bu işlemler neticesinde kronik tekrarlayan enfeksiyon oluşmaktadır. Kişinin sigara içmesi, kilolu olması, genetik yatkın olması gibi durumlarda hastalığın oluşma riski artmaktadır. İltihabi bağırsak hastalıklarında görülme sıklığı artmaktadır. Hastalık başlangıçta hafif yaşanmaktadır. En sık rastlanın yerler koltuk altı, kasık bölgesi ve meme altları gibi vücudumuzun kıvrımlı yerleridir. Hidradenitis Suppurativa hastalığının çıban ve sivilce ile başladığını unutmayınız. Tedavinizde bir dermatoloji uzmanına görünerek sizde olan çıban ve sivilcenin normal olup olmadığını kontrol ettirmeniz gerekir. Hastalığın başlangıcı da olabilirler. Sivilcenin veya çıbanın geçmesini beklemek yerine kontrol ettirmeniz daha doğru olacaktır. Eğer hidradenitis hastasıysanız bu çıban veya sivilce geçmeyecektir. Kadınlarda daha sık görülmektedir.

hidradenitis-suppurativa-olusumu1

Hidradenitis Suppurativa’nın Evreleri

1.evrede küçük sivilceler ve çıbanlar çıkmaktadır. 2.evrede daha büyük çıbanlar ve sivilceler akıntılara neden olmaktadır. 3.evrede bu sivilceler ve çıbanlar birbirleriyle birleşerek büyüyorlar. 3.evrede akıntılar sürekli ve kokulu olmaktadır. Bakterilerde sürekli olarak enfeksiyon geliştiği için kokular meydana gelmektedir. Dermatoloğa gittiğinizde hastalığınız var ise doktorunuz tanıyı koyacaktır. Tanıyı koyarken kişinin görüntüsü hastalığı göstermektedir. Herhangi bir tahlil yapılmasına gerek kalmıyor. Hastalık bulaşıcı değildir. Yaş ilerledikçe hastalığın şiddeti azalmaktadır. İlaç tedavisi ve cerrahi tedaviler uygulanmaktadır.

Hidradenitis Suppurativa Hastalığı.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com