Konut Satışlarının Durumu 2017

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Konut Satışlarının Durumu 2017 yazımızda ülke genelinde toplam satılan konutlar, konut satışlarında yapılan kampanyalar  ve site konutlarının aşırı istek görmesini yazacağız.

konut-satislarinda-artis-nisan

Konut Satışında Artış Devam Ediyor

Konut satışlarında artış devam etmektedir. Geçtiğimiz Nisan ayında konut satışlarında %7,6’lık bir artış ortaya çıkmıştır. Bunda yapılan kampanyaların etkisi olduğu görülmektedir. Nisan ayı konut satışları 114.446 adet olmuştur. Konut satışlarında Ocak 2017 yılında %12,8 artış ile 95.389 adet satış rakamına ulaşılmıştır. Şubat 2017 ayında -%0,2 azalış ile 101,468 adet konut satışı olmuştur. Mart 2017 ayında %10,0 artışla 128.923 adet konut satılmıştır. İlk 4 ay içerisinde yapılan 400.000 konutun 120.000 adeti yeni konut olurken geri kalanı 2.el konutlardır. Senenin toplamında 1,5 milyon konut satışı hedeflenmektedir. 2015, 2016 yıllarında bu civarlarda konut satışı olmuştur.

60-ay-0-faiz-konut

Konut Satışlarında 60 Ay 0 Faiz Kampanyasına İlgi Büyük

İnşaat şirketleri kendi bünyelerinde kampanyalar yaparak konutlarını satmayı hızlandırmıştır. 60 ay 0 faiz, veya 36 ay 0 faiz gibi uzun ödeme süreleri verilerek kişilerin ev sahibi olmasını sağlanmaktadır. Bu kampanyalar yılın ilk 6 ayında devam edeceği sonra biteceği öngörülmektedir. Müteahhitler bu durumun devam etmesi durumunda nakit sıkıntısı yaşadıkları için sürekli olarak bu uzun vadeli ödeme sistemini kaldıramamaktadır. Bunun yanında kredili konut satışlarında %30’a varan artışlar görüldü. İnsanlar 60 ay 0 faiz kampanyası yapan inşaat şirketlerinden konut almayı tercih ediyorlar. Özellikle ihtiyaç sahipleri %20’si peşin %80’ini taksitle olan ödeme seçeneğini çok kullanmaktadır. Kira öder gibi ev sahibi olmaktadırlar. İpotekli konut satışları Nisan ayı itibariyle %29,6 artarak 43.334 adet olmuştur. Banka ipotekli konut satışlarında da büyük bir artış gözlemlenmektedir.

konut-satisi-siteler

Siteli Konutlar Yükselişte

Son 15 yılda gelişen ve büyüyen inşaat firmaları sayesinde konutların değerleri oldukça yukarılara çıktı. Yapılan inşaatların konsepti değişerek bitişik düzenden site şeklini alarak büyük yapılara geçildi. Sitelere yaşam alanları, sosyal alanlar, yeşil alanlar, çocuk alanları ve sosyal tesisler gibi özellikler eklendikçe insanlar buralarda yaşamak istedi. Bu istek doğrultusunda insanların yaşam kaliteleri arttı ve konutların değerleri de o yönde yükseldi. Artık öyle büyük siteler yapılıyor ki içerisinde ayrı bir yaşam varmış ki her şeyi bulunuyor. Marketi, hastanesi, okulu, anaokulu, camisi gibi ihtiyaçlar site içerisinde karşılanmaktadır. 2.el konutların fiyatlarında bu nedenle azalış vardır. İnsanlar yeni konutları alırken artık site içerisinde olan tüm donanımları eksiksiz olan konutlardan seçiyor. Bu nedenle de 2.el konut fiyatlarının şu aralar yükselmesi beklenmiyor aksi daha da düşebilir. İnşaat malzemelerinde artışlar devam etmektedir. Bu artışlar nedeniyle yeni yapılacak konutların daha da fiyatının artması bekleniyor. Geçen yıla oranla inşaat maliyet fiyatları %15 oranında artmıştır. Bu artışlar nedeniyle konutların fiyatları yılın son 6 ayında da artacaktır. Sıfır konut almak isteyenler hızlı olmalıdır.

Konut Satışlarının Durumu 2017.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com