Trafik Sigortası Prim Bilgilendirme

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Trafik Sigortası Prim Bilgilendirme yazımızda 12 Nisan 2017 tarihi itibariyle yeni düzenlenen trafik sigortalarının nasıl ödeneceği, araç sahiplerine ne gibi bir yararı olduğu ve sigorta acentelerinin zararlarını yazacağız.

trafik-sigortalari-dusuyor-mu

Trafik Primlerinde Yeni Düzenleme

12 Nisan 2017 itibariyle sigortalara gönderilen yazı ile yeni trafik sigorta primleri aşağıya çekildi. Normalde trafik poliçeleri peşin alınıyordu fakat şuanda taksitli ödeme seçeneği de bulunmaktadır. Kişi araç sigortasını yaptırmak üzere sigorta acentesine gittiği zaman peşin veya taksitli ödeme seçenekleriyle rahatlıkla en düşük fiyattan sigortasını yaptırmaktadır. İstanbul’da kaza yapmamış en ucuz tavan fiyatlı 7.kademe sigorta primi 470 TL’den verilmektedir. Bunun da düşüğünü bazı sigorta acenteleri kendi bünyelerine göre verebilmektedir. Eski uygulamada 600-700 TL arasında bir ücret ödenmekteydi. İllerin trafik çokluğuna göre sigorta fiyatları artmaktadır. Büyük illerde bu fiyatlar daha fazladır. Trafik primine tavan uygulaması neticesinde araç sahipleri kaza yaptığı takdirde tavan fiyat ne kadar ise o kadar sigorta primi yatıracak. Bu da kaza yapanların lehine olan bir gelişmedir. azami-prim-4-basamak

4.Basamak Yeni Trafiğe Çıkmış Araçların Sigorta Primleri

 

Kaza yapmayan sürücü en ucuz trafik sigortası priminden yararlanıyor, çok kaza yapan sürücüler ise yeni düzenleme ile eskisine göre daha az prim yatırıyor. Kişi ne kadar çok kaza yaparsa yapsın kendi aracının sınıfında ki sigorta priminin tavan fiyatını ödemek zorundadır. Daha fazlasını ödeyemez ve bu kişinin kazancı olarak ortaya çıkmaktadır. İlk kez trafiğe çıkacak 4. basamak araçların azami sigorta primleri tabloda verilmiştir. Otomobilde tavan fiyat 807 TL’den verilmektedir. 12 Nisan’dan önce satılan sigorta primleri şuanda satılan primlerden ortalama %28 daha fazlaydı. Araç sahipleri eskiye göre çok daha uygun bir şekilde sigortalarını yaptırabiliyorlar. Sigorta acenteleri %25 civarı daha az kar etmektedir. Bu zarar onları ne kadar götürür bunu zaman gösterecek. Genel olarak sigorta şirketlerinin 2 Milyar TL’lik bir zararları olacağı söyleniyor bu zararı nasıl karşılayacakları merak konusu.

Tavan fiyat uygulamasının 2018 Nisan ayına kadar devam ettirilmesi düşünülüyor daha sonra tekrar serbest fiyatlandırılmaya geçmeyi düşünüyorlar. Sigorta şirketlerinin zararları büyük olduğu için sektör bu uygulamayı kaldıramıyormuş.

Trafik Sigortası Prim Bilgilendirme.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com