Glokom,Göz Tansyionu Belirtileri ve Tedavileri

Glokom,Göz Tansyionu Belirtileri ve Tedavileri yazımızda glokom hastalığının ne olduğu, kimleri etkilediği, nelere bağlı geliştiği, göz tansiyonunun tedavi yöntemleri ve uygulanacak aşamaları yazacağız.

Glokom,Göz Tansyionu Belirtileri ve Tedavileri

Glokom Nedir?

Glokom, rahatsızlığı kişide zamanla ve sinsice oluşan göz tansiyonu hastalığıdır. İlerleyen yaşla birlikte kişide görülür. Glokomun teşhisi oldukça zordur ve hastalığın evresi çok ilerleyince tanı konulabilmektedir. Glokomun çeşitleri bulunmaktadır. Genetik olarak ortaya çıkan glokom bulunmaktadır. Bu tür glokom hastası fazla yoktur. Çocuklardaki glokomların teşhisinde göz içi basınçlar yüksek derecelere çıktığı için gözde görülür değişiklikler ortaya çıkar. Bunu çocuğun ailesi de fark edebildiği için uzmanlarca tedavisine başlanabilir. 40 yaş üzeri kişilerde glokom hastalığı en çok görülen türdür. Bu türde hastalığa teşhis koymak zordur. Kişi gözü için göz doktoruna gittiği zaman göz doktorları şüpheli bir durum var ise göz tansiyonu olup olmadığına bakması gerekir. Hastanın bunu anlama imkanı yoktur. 40 yaş üzeri kişilerde glokom rahatsızlığının görülme oranı %2 civarıdır. 80 yaş ve üzerinde %4’lere çıkmaktadır. Hastada glokom hastalığına bağlı durumlar gözlendiğinde ileri tetkiklere geçilir. Görme siniri olan optik sinirde anatomik açıdan ve fonksiyonel açıdan teknolojik aletlerde incelemeye alınır. Bu incelemelerden sonra mutlaka teşhis koyulmakta ve çözümüne başlanılmaktadır.

Glokom,Göz Tansyionu Belirtileri ve Tedavileri

Görme Olayı ve Glokom Hastalığının Görmeye Olumsuz Etkisi

Görme beyin tarafından gerçekleştirilir. Göz sadece gördüklerimizi beyne iletmekle görevlidir. Gözden bu veriler optik sinir denilen kabloya benzer sinirler ile beyne iletilmektedir. Optik sinirin içinde 1.2000.000 tane sinir lifi vardır. Retinadaki görme sinyalleri beynimizdeki görme merkezine bu sinir lifleri aracılığı ile iletilir. Glokom hastalığı sinsice ilerleyerek sinir liflerini yavaş yavaş yok eder. Bu da görme kaybına neden olur. Gelişen teknoloji ile sadece %35’lik bir ilerlemeden sonra bu hastalığın teşhis imkanı vardır. %35’den önce glokom teşhisi koyulamamaktadır. Bu nedenle 40 yaş üzeri olan kişilerin göz muayenesi ne önem vermeleri gerekir. Yılda 2 kere göz muayenesi olmaları önem arz etmektedir.

Glokom,Göz Tansyionu Belirtileri ve Tedavileri

Glokom Hastalığının Risk Faktörleri

Genetiğe bağlı olarak kişinin ailesinde glokom hastası var ise normale göre 6 kat daha fazla glokom hastalığına yakalanma riski bulunmaktadır. İlerlemiş yaş en büyük etkendir. Diyabet hastalığı da glokom hastalığına neden olmaktadır. Kortizon kullanımı da glokomu tetikleyebilir.

Glokom,Göz Tansyionu Belirtileri ve Tedavileri

Glokom Hastalığının Tedavi Çeşitleri

Tanısı koyulan hastaya başlangıç olarak ilaç tedavisi uygulanır. Göz damlası kullanılarak olası bir görme kaybının önüne geçilir. İlaca rağmen görme kaybı ilerleyen hastalara ileri ki tedaviler uygulanır. Görme alanı testleri ve yapısal testlerde görme hasarı devam ediyor ise yapılan tedavi işe yaramamış kabul edilir ve bir sonraki aşamaya geçilir. Birden fazla ilaç verildiği halde hastanın durumunda bir iyileşme yok ise lazer tedavisine geçilir. Lazer tedavisinin yanı sıra cerrahi ameliyatlarda yapılmaktadır. Glokom hastalığının %100 tedavisi yoktur. Ama hastalığın ilerlemesi durdurulmuştur. Gözde oluşacak sorunların engellenmesi ve kişinin normal görme özelliğini kullanabilmesi sağlanmıştır. Glokom hastalığı kronik bir durum olduğu için tedavi olduktan sonrada hekiminize arada sırada tedavi olmak için gitmeniz gerekecektir. Sağlıklı tedavinin devamı için bu şarttır.

Glokom,Göz Tansyionu Belirtileri ve Tedavileri.

Paylaşımcı olalım :)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrShare on VKShare on RedditDigg thisShare on StumbleUponEmail this to someonePrint this page

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı

if ( post_password_required() ) return; ?>

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir