Gıda Enflasyonu ve Hal Yasasının Düzenlenmesi

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Gıda Enflasyonu ve Hal Yasasının Düzenlenmesi yazımızda gıda sektöründe yaşanan yüksek enflasyona yönelik yapılacak önlemler ve hal yasasıyla hallere getirilecek yenilikleri yazdık.

bagisiklik-guclendirme

Gıdalardaki Fiyat Artışları

Gıda sektörü halkı yakından ilgilendirmektedir. Gıda da hala çift hanelerde olan enflasyonunun düşürülmesi yolunda ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Devler tarafından topraktan gelen sebze ve meyvelerin bu denli artmasının önünü geçilecek hamleler yapılacağı açıklandı. Bunun yanında üreticiyi korumak içinde bir dizi önlemler alındı. Kayıp kaçak bedelleri de çok fazla olmaktadır. Evimize gelene kadar kaç kişinin malın üzerine fiyat eklediği bilinmemektedir. Gıdalarda oluşan haksız kazançların önüne geçilmesi halkın cebinizde rahatlatacaktır. Sürekli pahalı olan gıda fiyatlarına halkın alabileceği fiyatlar koyulmalıdır. Bu fazladan para kazanan ara unsur kişiler nedeniyle gıdayı üreten asıl üreticilerde zarara uğramaktadır. Artan fiyatla nedeniyle enflasyon artıyor ve halkın alım gücü azalıyor. Yakın zamanda gıda komitesi toplandı ve bu konular üzerinde neler yapılacağı hakkında konuştu. Tekrardan bir araya gelmeleri bekleniyor ve artan fiyatlara karşı çözüm getirmeleri bekleniyor.

hal-yasasi

Hal Yasasının Düzenlenmesi

Hal yasası yeniden düzenlendi ve son şekli verilerek meclise gönderilmesi bekleniyor. Hal yasası ile sebze ve meyvede kayıt dışılığın önüne geçilmesi bekleniyor. Hallerin gelen olarak fiziki yapılarında iyileştirilme yapılması gerekiyor bu durumda yasaya eklendi. Halde komisyoncu olarak görev yapan kişileri ilgilendiren düzenlemeler yapıldı. Üreticiden perakendeye giderken ki fiyat artışın hakkında yeni düzenlemeler yapıldı. Yapılan çalışmalar ile üretici birliklerinin güçlenmesi amaçlanmıştır. Üretici ne kadar güçlü olursa halk o kadar faydasını görür. Üreticinin kendisinin üretip pazarlayacağı bir pazar oluşturma sistemi için hazırlıklar bakanlıkça yapılmaktadır. Üreticilere hak ettiği değerin verilmesi devletin gıda sektöründe ağırlık verdiği bir konu olarak göze çarpıyor. Soğuk hava deposu alan gıda üreticisine %75 oranında teşvik verileceği de bakan tarafından açıklanmıştır. Ambalajlama tesisi açacak olan gıda üreticisine de teşvikler verilecektir. Hal yasası içinde semt pazarlarının yeniden düzenlenmesi de vardır. Daha derli toplu ve modern semt pazar ortamı oluşturulmak isteniyor.

Gıdadaki fiyat artışları ülke genelindeki enflasyon artışına büyük etkisi vardır. Zorunlu ihtiyacın bu kadar artış göstermesi halkı ciddi anlamda zorlamaktadır. Gıdalardaki fiyatların normal seviyelere inmesi halkında belini doğrultmasına katkı sağlayacaktır.

Gıda Enflasyonu ve Hal Yasasının Düzenlenmesi.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com