Kentsel Dönüşümün Önemi

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Kentsel Dönüşümün Önemi yazımızda kentsel dönüşümün ülkemiz için önemi, depremden korunmak için zorunlu olduğu, İstanbul’da yapılan kentsel dönüşümlerin durumunu yazdık.

kentsel-donusum-amac

Kentsel Dönüşümün Amacı

Büyük şehirler başta olmak üzere ülkemizde hızla binalar kentsel dönüşüm neticesinde yeniden yapılmaktadır. Ekonomiye yaşatmış olduğu canlılık bakımından da çok iyi bir yerdedir. İnşaat sektörünü canlı tutmanın yanında tüm sektörlere de can vermektedir. Kentsel dönüşüm yapılan yerlerin daha yaşanılabilir yerler olması da insanların yaşam seviyesini arttırmaktadır. İnsanları sağlıksız, depreme dayanıksız ve sosyal olanakları yetersiz yaşam alanlarından kurtararak konfor ve refah seviyesi yüksek yaşam alanlarıyla buluşturmaktadır.

kentsel_donusum-istanbul

İstanbul’da Yapılan Kentsel Dönüşümler

İstanbul’da çok fazla yapı olduğu için kentsel dönüşüme el verişli bina sayısı oldukça fazladır. Eski binaların çokluğu ve metropol olmasıyla kentsel dönüşümün en fazla yaşandığı şehirdir. İnşaat yapılan yerlerin çok fazla değeri vardır. Eski bina yıkıldığında yenisi daha modern ve konforlu bir şekilde yapılmaktadır. Bu da İstanbul’a sürekli bir artı değer katmaktadır. Ayrıca İstanbul deprem kuşağının içinde olduğu için eski binaların yıkılacağı bilinmektedir. Bu nedenle de devlet de kentsel dönüşüm yapacak kişilere ve şirketlere destek vererek eski binalar yerine sağlam ve yeni binaların yapılmasını istemektedir. Kentsel dönüşüm yapacaklara devlet desteğini açıkça vermiştir. İstanbul’un her yerinde büyük bir hızla kentsel dönüşüm projeleri hayata geçmektedir. 5 katlı bina yıkılıp daha fazla katlı binalar yapılmaktadır. Bazı yerlerde mahalle bazlı yapılan dönüşümlerde ise yatay şekilde binalar dönüştürülüp çok katlı yerine az katlı fakat geniş bir alanda yapılmaktadır.

kentsel-donusum-hak-sahibi

Kentsel Dönüşümde Problem Olan Konular

Kentsel dönüşüm sürecinde en büyük problem hak sahibi ile kentsel dönüşümü gerçekleştirecek kurum arasında çıkan anlaşmazlıklardır. Hak sahipleri bazen hakkından çokça fazla daire talep etmesi kentsel dönüşümün önünü tıkayabilmektedir. İstanbul’da 50 metre karelik bir yeri olan kişi 3-4 daire isteyerek kentsel dönüşümde aç gözlülük yaparak yenilenmenin önüne geçmektedir. Bu hesaplamaların ve hak edişlerin yasalarca hesaplanması iki taraf içinde en iyi yol olacaktır. Hem hak sahibinin hemde kentsel dönüşümü gerçekleştirecek kişilerin hakkının adaletli verilmesi bu sürecinin hızlanmasına ve sağ salim bitmesine katkı sağlayacaktır. Kentsel dönüşümün bina bazlı değil de ada bazlı daha büyük alanları kapsayacak şekilde yapılması tüm insanların faydalanması açısından daha iyi olacaktır. Küçük alanlarda yapılan kentsel dönüşümler sadece o binada bulunanları ilgilendiriyor ve tam olarak kentsel dönüşüm olmuyor, birbirinden farklı binaların yenilenmesi anlamına geliyor. Kentsel Dönüşümün Önemi.

İstanbul İçinde Kentsel Dönüşümden Faydalanabileceğiniz Firmalar

yavuzinsaat1

yamakoglu-insaat

 

 

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com