Drone Sürüşü

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Drone Sürüşü yazımızda insansız hava araçlarının en iyisi olarak gündeme oturan insan taşıyabilen ve havada sürüş keyfi tattırabilen süper drone test sürüşünü yazdık.

ingus-augstkalns

Yeni Heyecan Drone Sürüşü

Yeni extreme spor dallarından biri olmaya aday olan “drone-diving” drone sürüşü de diyebiliriz. ilk kez insanları kaldırarak havada gezinme imkanı sağladı. İnsansız hava araçlarının güçlendirilmiş hali olarak piyasaya sürülen bu modelinde drone’lar paketler yerine insanları taşıyorlar. Test uçuşunu yapan Daredevil skydiver şirketinden Ingus Augstkalns, 28 pervaneli bir drone ile 330 metre kadar havaya yükseltildi. Ardından kendini yere paraşüt ile bıraktı ve başarılı bir iniş gerçekleştirdi. Bu inanılmaz ve heyecanlı deneyin ardından büyük drone’un sahibi Aerones, yapmış oldukları drone’un insan kurtarma görevlerinde kullanılmak amacıyla yapıldığını söyledi. Aerones’un baş mühendisi ve drone’u süren pilot olan Janis Putramms, yakın zamanda yapmış oldukları teknoloji ile insan hayatlarını kurtaracaklarını ve doğal afet zorluklar gibi olaylarda drone’ların insanlığı çok fazla yararı olacağını söylüyor. Yapmış oldukları proje ile sivil savunma ve spor alanlarında ciddi görevler için hazır olduklarını belirtiyor.

drone-surus

Drone Sürüşünün Test Aşaması

Yüksek kaldırma gücüne sahip bu insansız hava araçlarının geliştirilmesine odaklanan Letonya merkezli Aerones, gizli yapmış oldukları ‘drone diving‘ operasyonunu Baltık devletinin izole edilmiş bölümünde gerçekleştirdi. Bu drone ile havada sürüş ve atlama işlemi hazırlığı tam 6 ay sürdü. Daugava nehri üzerinde drone sürücüsü Augstkalns’ı taşıyan uçuşlar da dahil olmak üzere bir sürü test yaptılar. Süper güçlü drone 34 feet (3.2sqm), 16 pervane ve 70 kilogram ağırlındaydı. Paylaşılan drone uçuşu videosunda, drone’un bir su kütlesinden kalktığını ve Augstkalns’ın üst kısmında beklediği 393 feet (120 metre) uzunluğunda bir iletişim kulesine kadar ilerlediğini gördük. Augstkalns, drone’dan asılı olan uzun bir ipe asıldı ve platformdan yavaşça havaya kaldırıldı. Bu mekanizmadan drone 330 metre yüksekliğine ulaştığında Augstkalns, kendini boşluğa bıraktı ve paraşütünü açtı.

drone-parasut

Drone Sürücüsü Augstkalns’ın Duyguları

 Augstkalns, kendini çok iyi hissettiğini ve drone ile havada süzülmenin çok keyifli bir duygu olduğundan bahsetti. Dronun onu ne kadar kolay ve hızlı bir şekilde kaldırdığını, hem de Letonya’nın drone teknolojisinde ne kadar ilerlediğini gösterdiğini ifade etti. Bununla birlikte günlük yaşantımızda drone kullanımının daha fazla görüleceğini gelişen teknolojiler ile insan yaşamına kolaylık getireceğine inandığını belirtti. Drone sürüşü denemek isteyen kişilerin çok fazla olacağını ve sadece bunu denemek için bile Letonya’ya bir sürü insanın geleceğini ifade etti.

Drone Sürüşü.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com