Suşi Yemenin Zararı

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Suşi Yemenin Zararı yazımızda çiğ balıktan yapılan suşinin içinde bulunan parazitlerin zararlarını ve çiğ balık yemenin gösterdiği hastalıkları yazacağız.

susi-cig

Suşi’deki Parazitlerin Zararı

Uzmanlar uzak doğu kültürü olan suşinin, Batı ülkelerinde popülaritesi arttırmasıyla halk sağlığını riske attığını belirtiyor. Suşinin ana malzemesi olan çiğ balığın,  artan parazit enfeksiyonlarında etkisi olduğunu söylüyor. Çiğ balık yemeye özgü olan bu parazitler batılı ülkelerde gittikçe yaygınlaşıyor. Çiğ balığın taze olması veya güvenli olması, balığı pişirmediğiniz için sizi görünmeyen tehlike attığı gerçeğini değiştirmiyor. Normalde pişirilip yenilen balığın suşi nedeniyle çiğ tüketilmesi bu zararlı parazitlerin de yutulması neden oluyor. Suşi yiyen insanlar kendilerinin midesinin veya bağırsağının duvarlarına tutulan parazitleri yiyebilirler. Çiğ balık yedikten sonra eğer şiddetli karın ağrısı, kusma ve ateşleniyorsanız bu da geçmiyorsa size parazitler bulaşmış demektir. Ringa solucanı hastalığına yakalanmış olursunuz. Diğer ismi ise Anisakiasisdir. Bu hastalık çiğ veya az pişmiş deniz ürünlerinin tüketiminde oluşmaktadır. Bu parazitler sizde beyaz larvalar ile şişmiş ve iltihaplı bağırsak altına gömülmüş olarak saklanırlar. Bunların özel bir ağ ile çıkarılması gerekir. Yoksa sizi ölüme kadar götürürler. Anisakis simplex veya kulak kurdu, düzensiz kalp atışı ve solunum yetmezliği gibi ciddi anafilaktik reaksiyonlara neden olur.uzak-dogu

Çiğ Balık Diyeti

Çiğ balık diyeti yapan Japonlarda bu hastalık dan çokça görüldüğü saptanmıştır. Diyet yapayım derken hastalığa yakalanıyorlar ve sağlığından oluyorlar. Uzak doğu kültüründe çiğ et yemek çokça görüldüğü için bu hastalıklarında olması normal karşılanıyor. Pişirilmesi gerektiği uzmanlarca açıklanmıştır. Batı ülkelerinin de beslenme alışkanlıklarında değişiklikler meydana geldiği için Anisakiasis, buralarda da yükselen bir hastalık olarak  görülmektedir. Her ne kadar zararı olsa da ülkemizde ve Batı ülkelerinde menülerde ki yerini arttırmaktadır. Pişmiş balık yerine pişmemiş suşi yemeğine ağırlık veriliyor.

anisakiasis

Çiğ Balık Yemenin Gösterdiği Hastalık Belirtileri

Parazitin gücüne bağlı olarak belirtilerin bir hafta içinde kendini gösteriyor. Kişide kansızlık var ise ve kendisinde yorgunluk, halsizlik, eklem ağrıları, sinirsel ağrılar baş ağrıları, unutkanlık gibi belirtilere rastlıyorsa hasta olmuş demektir. Hasta bir hafta kadar bir sürede iyileşir fakat kan değerlerinin düzelmesi 1,5 ay kadar sürer. Tam pişirilmemiş veya hiç pişirilmemiş balıktan gelen parazitin cinsini tespiti için hasta mutlaka uzman hekim tarafından muayene edilerek tedaviye alınmalıdır. Ona göre ilaç tedavisine başlanır. Hayati fonksiyonların çalışması için B 12 vitamini takviyesi verilir. Tedavisine geç kalınılan parazit hastalıklarında hasta ölüme dahi gidebilmektedir.

Suşi Yemenin Zararı.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir