Sosyal Yardımlar İncelemesi

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Sosyal Yardımlar İncelemesi yazımızda evde bakım parasını kimler alabilir, bağkur’dan malulen ve engelli emekliliği olabilmenin şartları, dul ve asker yardımı şartlarını yazdık.

evde-bakim

Evde Bakım Parası

Evde bakıma muhtaç olan kişilerin kan bağı olması neticesiyle muhtaç olan kişiye bakmaları nedeniyle alacakları maaştır. Aylık yaklaşık olarak 960 tl gibi bir ücret alınır. Hastaneden alınacak olan yatalak ve bakıma muhtaç raporu ile bu maaşı almaya hak kazanacaklardır. Bakıma muhtaç olan kişinin giderlerini karşılamak için bu para harcanır. Ailede kişi başına gelir 847 tl’nin altında ise bu maaş bağlanır. Kişiler sosyal yardımlaşma vakıflarına müracaat eder buradan alınacak hastane sevk raporu ile hastaneye gidilir. Bakımı yapılacak kişi hastanede bakıma muhtaçtır raporu alır. Kişinin yabancı olması gerekmez. Akraba veya ailesinden kim olursa olsun evde bakım parası alabilir. Şuanda evde bakım parası alan kişi sayısı istenilen düzeyde değildir. Kişilerin ve hasta olanların bu haktan yeteri kadar haberleri yoktur.

Bağkur’dan Malulen ve Engelli Emeklilik

Bağkur’dan malulen emekli olunabilmektedir. 10 yıl süreyle 1800 gün prim ödeme şartı vardır. Ayrıca %60 oranında çalışamama raporu alarak gerekli şartlar sağlandıktan sonra malulen emekli olunabilir. 2008 yılından itibaren Bağkur engelli emekliliği de yasalarca getirilmiştir. Engellilik oranı %40-49 ise 18 yıl 4860 gün ile Bağkur’dan emekli olunabilir. %50-59 arasında ise engellilik 16 yıl 4320 gün ile emekli olunabilir. %60 üzerine engellilik durumu var ise 15 yıl 3960 gün prim ödemesi emekli olması için yetecektir. Bağkur sigortasında malulen ve engelli olarak emekli olmak isteyen kişilerin istenilen raporları hastanelerden alıp kaymakamlıkların sosyal yardımlaşma vakıflarına getirmeleri yetecektir.

Dul Yardımı

Kişinin eşi öldüğü vakit eşinden sigortaya bağlı her hangi bir maaş kalmayan kadın, devletten 2 ayda bir 500 tl’lik bir yardım parası alabilmektedir. Dul kalan kadın sosyal yardımlaşma vakfına başvurarak bu yardımdan faydalanabilir. Dul kadının her hangi bir işte çalışmaması gerekir.

turk_askerinin_gucu

Asker Ailelerine Yapılan Yardım

Evlatları askere giden durumu olmayan ailelere sosyal yardımlaşma kurumu 2 ayda bir 500 tl’lik yardım yapmaktadır. Askere giden kişinin öncelikle evli ise eşi, sonra annesi en son babası başvurarak bu yardımdan faydalanabilir.

Sosyal Yardımlar İncelemesi.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental
loading...

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir