Sporcu Beslenmesi

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Sporcu Beslenmesi yazımızda sporcuların hangi tip besinler kullanması gerektiğini ve D vitamini alımının vücut için ne denli önemli olduğunu yazacağız.

sporcu-besinleri

Spor Yapanların Beslenme Düzeni

Spor yapanlar enerjilerini protein ve yağlardan sağlaması gerekir. Yağ ve protein vücudumuza sürekli olarak enerji sağlar. Sürekli olarak böyle beslenilmesi gerekir. Sadece spordan önce beslenilmesi yetmez. Spordan önce makarna yiyenler ani bir enerjiye kavuşur fakat o enerji sürekli olmaz ve aniden kesilir. Sürekli bir enerji ihtiyacı duyan sporcular için makarna iyi bir besin değildir. Karbonhidratlar devam eden enerjiyi vermiyor.Şekerli içeceklerde sürekli bir enerji sağlamaz. Yumurta proteini sporcular için çok önemlidir. Bu proteini sağlamak için sadece beyaza tüketilmez. Hem sarısı hemde beyazı birlikte yenilirse vücuda faydası olacaktır. Hem yağ hemde proteinin birlikte vücuda alınması gerekir. Bu yüzden yumurta tüketirken hem beyazı hem sarı kısmı tüketilir.

gunes-isisi

D Vitamininin Bedene Katkısı

Sporcuların D vitamini yüksek olması gerekir. D vitamini yüksek olan sporcuların uzun süre ayakta kalabilmeyi ve dayanıklılıklarını uzun süre sağlayabilmeyi başarmaktadırlar. Rusya gibi ülkelerde güneş az olduğundan sporculara makineler yardımıyla ultraviyole banyoları yaptırılır. Bu ultraviyole ışınlar sayesinde Rus sporcular D vitamini bakımından oldukça zenginleşirler. Bununla birlikte Olimpiyat oyunlarında en çok madalyayı Rus sporcuların aldıklarını görebiliriz. D vitamini ile güçlenen bedenleri rakipleri karşısında ezilmemektedir ve herkesin korkulu rüyası birere rakip haline gelmektedirler. Bu yöntemi keşfeden Amerika‘da en büyük rakibi olan Ruslar’ın güneş ışığı taktiğini uygulayarak olimpiyatlarda Rusların egemenliğine son vermiştir. Son yıllardaki tüm Olimpiyat oyunlarında her zaman Amerika 1. sırada gelmektedir.

aritmi-nedir

Aritmi Oluşma Nedeni

İnsanlar spor yaparken adalelerinde mikro yırtınmalar olur. Bu yıpranmaların tamir edilmesi için vücut protein ve yağa ihtiyaç duyar. Bu tamirde karbonhidrat gerekmez. Karbonhidratlı besinler almanıza gerek yoktur. Vücut geliştirenler asla protein tozu almamalıdır. Protein tozu alımı bizleri ölüme kadar getirir. Protein tozları kalp adalesini de geliştirdikleri için spor sırasında salgılanan adrenalin hormonları nedeniyle ritm bozuklukları oluşur. Bu ritm bozuklukları ani ölümlere yol açar. Futbol sahalarında ve atletizm de yaşanan ani ölümlerin nedeni aritmi olmasından kaynaklıdır. Kalp adalesi genişliyor ve içindeki hücreler bozuluyor. Stres ve adrenalin aritmiye sebebiyet vermektedir. Koşu bantlarında bile çok kişi protein tozlarına kurban gitmiştir.

Sporcu Beslenmesi.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental
loading...

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir