Sağlık Taraması Nedir

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Sağlık Taraması Nedir yazımızda sağlık taraması yaptırmanın önemini, hangi sağlık taramasının doğru olacağını ve yapılacak olan sağlık risk analizinin size olumlu katkılarını yazacağız.

saglik-risk-analizi

Sağlık Risk Analizi Yaptırma

Sağlık taramasını uzman kliniklerden yaptırabiliriz. Sağlığımızın genel durumunu bu kontroller sayesinde öğrenebiliriz. Size yapılacak tahliller ve testler ile eğer sizde bir hastalık var ise önceden önleminizi almanızda yarar sağlar. İlerleyecek olan hastalığın bulunması ile erken teşhis koyularak tedavisine başlanılarak iyileşmeniz daha kolay olur ve başarılı olma derecesi çok çok artar. Sizin yaptığınız bu uygulama risk analizi olmaktadır. Sağlığınızın risk analizini yaparak önlem almış olursunuz. Her yaşın ve dönemin riskleri farklı olur o yüzden kişisel olarak sağlık risk analizi yaptırılır. 30 yaşında olan bir kişi ile 60 yaşında olan bir kişinin  yaptıracağı kontroller daha farklı olmaktadır. Cinsiyet, yapmış olduğunuz iş, yaşama biçimi, genetik faktörler gibi unsurlar size yapılacak olan sağlık taramasını özgün hale getirir.

saglik-taramasi1

Ayrıntılı Sağlık Taraması Yapılmalı

Şuan yapılan sağlık taramalarında bir çok eksikliğimize bakılmamaktadır. Kişi check-up yaptırdığı zaman olumlu sonuçları gördüğünde rahatlıyor fakat derinlemesine analiz yapılmadığı için neyin eksik veya neyin fazla olduğunu tam olarak o yapılan testlerde göremiyor. Ayrıntılı olarak yapılmayan testler neticesinde sizde var olan veya olmayan rahatsızlıklar gün yüzüne çıkamamaktadır. Size verilen bir kaç basit sonuç ile mutlu oluyorsunuz o kadar. Sağlık analizlerinde sadece kan testi yaptırmak asla yeterli olmayacaktır. 50 yaşın üstündeki her bireyin sağlık taraması yaptırırken kolonoskopi yaptırması ve bağırsaklarının durumuna baktırması gerekiyor. İkinci beyin olarak kabul edilen bağırsak sisteminin ne kadar önemli olduğu bilinmektedir. Bağırsakta oluşan bir kanser öncesi durumu öncesinde fark edip o yabancı cisim vücuttan atılarak kanserin başlamadan bitirilmesi sağlanabilmektedir. Çünkü kolon kanseri 6-7 yılda oluştuğu için erken teşhis burada çok önemli bir yer tutuyor. Kalp sağlığı testlerinde sadece ekg yaptırmanız yetmez bunun yanında da efor testi yaptırarak kalbinizin gücünü ölçtürmeniz gerekir.

saglik-iyi-tarama

Doğru Sağlık Taraması

Gideceğiniz doktorunuza sağlık risk analizi yaptırmak istediğinizi söyleyin. Öyle basit bir check-up değil ayrıntılı bir sağlık taraması isteyin. Gitmiş olduğunuz hastane size sadece isim soy isim sorup sizi sisteme gönderiyorsa orada daha fazla kalmanıza gerek yoktur. Hele ki size çok ilaçlı bir reçete yazdıysa o reçetenin size bir yararı dokunmayacaktır. Size anne ve babanızın hastalıklarını soruyor, sizin geçmişteki hastalıklarınızı soruyor, kullandığınız ilaçları soruyor, şimdiye kadar ki şartlarınızı ve yapmış olduğunuz işi soruyor, genetiğinizi soruyor ve çevrenizi soruyor ise orada sağlık risk analizini rahatlıkla yaptırabilirsiniz.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental
loading...

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir