Yeni Adil Kullanım Kotasının İçeriği

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Yeni Adil Kullanım Kotasının İçeriği yazımızda yürürlülüğe giren gece kotasız internet tarifesini ve Türksat’ın kotalı internet tarifelerine ekstra para istemesini yazdık.

adil-kullanim-kotasi

 

Adil Kullanım Kotası Gece İşlemiyor

Adil kullanım kotası 1 Mayıs 2017 tarihi itibariyle gece 2’den sabah 8’e kadar yapmış olduğunuz indirmeleri kapsamıyor. Bir sonraki aşaması 2019 yılında tamamen kaldırılması olarak ilerleyecektir. Gece 2’den sabah 8’e kadar istediğiniz kadar internetden indirme yapabilirsiniz kotanızdan gitmeyecektir. İndirme programınızı geceye ayarlayarak da indirmelerinizi yaparak hızınızın düşmesini engellemiş olursunuz. Btk (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu)’nın aldığı karar tüm servis sağlayıcıları için geçerlidir.

Yeni Hız Düşürülmeleri

İnternet hızınız 8 – 16 Mbps arası AKK’den sonra 5 Mbps(normalde 3 mbps), 16 – 24 Mbps arası AKK’den sonra 8 Mbps, 24 – 50 Mbps arası AKK’den sonra 16 Mbps, 50 – 100 Mbps arası AKK’den sonra 24 Mbps, 100 – 500 Mbps arası AKK’den sonra 32 Mbps, 500 – 1000 Mbps arası AKK’den sonra 64 Mbps olacaktır. Eski adil kullanım kotasında tüm internet abonelerinin hızı 3 Mbps’a düşürülüyordu. 50 tl veren ile 500 tl veren kotayı geçtiğinde internet hızı 3 Mbps oluyordu. Bu adaletsizlik giderilmiş oldu. 

turksat

Türksat’ın Yeni Kota Aşım Ücreti Yayınlaması

Türksat Kablo net internet abonelerine her gb internet aşım bedeli yansıtacağını internet sitesinden yayınladı. Diğer hiç bir internet servis sağlayıcısı para almaz iken Türksat’ın böyle bir uygulamaya gitmiş olması kafaları karıştırdı. İlk önce gb başına 2 tl olarak duyurulan ücret, değiştirilerek gb başına 50 kuruş yapıldı. Bu bazı tarifeler için geçerli olacakmış ve yeni aboneler üzerinde uygulanacakmış. Bu tarifeler kotalı internet tarifelerini kapsamaktadır. Kotalı alacağınıza sınırsız alın daha mantıklı bir seçim olur. Türksat‘ın akıllı sınırsız ayarlaması ile sınırsız internet bağlatabilirsiniz.

Akıllı Sınırsız
(00:00 – 19:00 arası saatler) (19:00 – 24:00 arası saatler) Yükleme Hızı Kota Tarife Fiyatı
10 Mbps’e Kadar Hız 5 Mbps’e Kadar Hız 1 Mbps’e Kadar YOK 69,99 TL/Ay
25 Mbps’e Kadar Hız 10 Mbps’e Kadar Hız 2 Mbps’e Kadar YOK 89,99 TL/Ay

Gelişmiş ülkelerde böyle bir kota uygulaması yoktur. Bizim ülkemizde de olmaması yerinde bir karardır. Ayrıca internet paketlerine de bir düzenleme getirilmesi gerekiyor. Değişik isimlerle isimlendirilip bir çok farklı hız ve ücretler sunulması yerine belirli bir standart oturtulması ve tüm internet servis sağlayıcılar onlara göre hizmetlerini müşterisine vermelidir.

Yeni Adil Kullanım Kotasının İçeriği.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental
loading...

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir