Sorumsuzluk Neden Olur

Sorumsuzluk Neden Olur yazımızda sorumluluk sahibi olma ne zaman başlar, nasıl elde edilir, duyguyu yaşamanın erkek ve kadın arasındaki farklılıkları ve erkeklerde aşırı olan sorumsuzluğun psikolojisini yazıyoruz.

Sorumsuzluk Neden Olur

Sorumluluk Sahibi Olma

Sorumluluk, yapılması gereken işin yapılmasıdır. Sorumluluğun çocukken kazandırılması için çocuğunuza başkaları için iyilik yapmayı öğretin. İyilik yaparken alacağı mutluluk ona sorumluluk sahibi olmayı öğretecektir. Eğer çocuğunuz sorumsuz ise ailede de sorumsuz anne ve baba bulunmaktadır. Burada bile sorumsuzluk anne ve baba yakın akrabalara itilir. Kadın erkeğin tarafına siz sorumsuzsunuz diyerek sorumsuzluğundan kurtulmaya çalışır, erkek de kadının akrabalarına siz sorumsuzsunuz diyerek sorumluluklarından kaçma yolunu tercih eder. Kadınlar erkeklere göre daha sorumluluk sahibidir. Kadınların beyinlerindeki sorumluluk alanı erkeklere göre daha gelişmiş olduğu için bu onları daha sorumlu yapmıştır. Çoğunlukla erkek çocukları yapması gereken işleri yapmazlar ve sorumluluklarından kaçarlar. Bu yetişkin yaşa gelinildiğinde de aynıdır.

Sorumsuzluk Neden Olur

Hissetme Duygusu

Hissetmek erkek için daha zordur. Kadınların duyguları hissetmesi daha kolaydır. Bir duygulu film izlerken kadınlar ağlayabilir fakat erkekler bazen oralı bile olmaz. Evdeki tüm sorumluluk kadına yüklenmiştir. Erkek sorumlulukların hiçbirini almaz. Faturaları öder ve kenara çekilir. Tüm işler kadının omuzlarına yüklenir ve erkek sorumluluklarında kaçar. Çocukları olan ailede ise çocuğuyla ilgilenmeyen bir sürü baba vardır. Her şeyi anneye bırakmış ve kendisi sadece işiyle ilgilenmektedir. Çocuğunun hangi okula gittiğini bile bilmeyen babalar olduğunu bilmek sorumsuzluğunun son noktasıdır.

Sorumsuzluk Neden Olur

Kadın ve Erkek Arasında Yaşanan İnatlaşma

Sorumsuzluğu tetikleyen bir unsurda karı koca arasında oluşan gizli inatlaşmadır. Erkekler kadınların kendilerini ihmal ettiklerini bu yüzdende sorumluluklarından kaçtıklarını söylüyorlar. Burada erkeğin bariz bir hatası kadına karşı olduğundan kadın erkeğe karşı sorumluluklarını bilerek yapmıyordur. Çünkü kadının sorumluluklarını yapma gibi bir görevi vardır. Yapmıyorsa işler başka bir şekilde ters gitmiş demektir. Kadın erkeğe kalpten kırıldığı için yapması gerekenleri yapmıyordur.

Erkekliğe Laf Söylemenin Sorumsuzluğa Etkisi

Erkekler neden sorumsuzdur çünkü kadınlar erkekleri, erkekliklerine laf ederek aşağılar. Eğer kadın erkeği yapamadığı ve yapmadı bir şey için ayıplıyorsa bu tutum kadına olumsuz yansır. Erkek de bir daha ki işte kadının dediğini yapmaz ve sen misin beni aşağılayan diye işi kadına bırakır. Sorumluluktan böylece kurtulmuş olur. Hele ki kadının ‘erkek olacaksın bide’ gibi erkekliğini aşağılaması tam anlamıyla erkeğe dokunur ve kendinizden uzaklaştırmanıza neden olur. Erkeklerin öz güveniyle oynanmaması gerekir. Bu ezikleme ters teper ve kadına işlerin yüklenmesi anlamına gelir. Erkek her işten elini ayağını çeker ve kadına işleri yapmak düşer.

Sorumsuzluk Neden Olur.

Paylaşımcı olalım :)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrShare on VKShare on RedditDigg thisShare on StumbleUponEmail this to someonePrint this page

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı

if ( post_password_required() ) return; ?>

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir