Hepatit B Hastalığı ve Tedavisi

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Hepatit B Hastalığı ve Tedavisi yazımızda hepatit b’nin nasıl oluştuğu, nasıl bulaştığı, hangi hastalıklara yol açtığını , tedavi yöntemini ve nasıl önlem almamız gerektiğini yazacağız.

hepatit-b

Hepatit B Hastalığı Sarılık

Hepatit B halk arasında Sarılık hastalığı olarak da bilinir. Hepatit B hastalığı enfeksiyonlarla oluşur. Viral enfeksiyonlar A-B-C-D-E-G gibi numaralandırılmış olarak isimlendirilmektedir. Bunların dışında otonomi hepatitler vardır. Bu hepatit türü kişinin kendi yapısından kaynaklıdır. Bir diğer hepatit de immun sistemi(bağışıklık sistemi)’nden kaynaklı olmaktadır. Toksinlerin oluşturduğu hepatitler de vardır. Bunlar çevre kirliliği ve çamaşır suları, kurşunlar, bazı ilaçlar toksik fazlalığına neden olup karaciğerin işlevini bozmaktadır. Hepatit çeşitliliği fazlaca bulunmaktadır.

hepatit-b-nasil-bulasir

Hepatit B Nasıl Bulaşır?

Hepatit B‘nin en büyük buluşma nedeni kan yoluyladır. Sizde bir açık yara olduğunda enfeksiyonlu kişiden gelen hepatitler size kan yoluyla bulaşır. Yanlış enjeksiyon iğneyle yapılan ilaç aktarımları, ameliyatlarda kullanılan aletlerin tam temizlenmemesi, diş ameliyatları, sünnet, dövme ve piercing yaptırırken kullanılan aletlerden de bulaşabilmektedir. Hijyenik ortamlarda sağlık kontrolünüzü yaptırmaya dikkat edin. Hijyenin olmadığı sağlık yerlerinde bulaşma ihtimali oldukça yüksektir. Bunun yanı sıra kişinin cinsel ilişkisi birden çok ise buradan da hepatit B hastalığı bulaşabilir. Hepatit B hastalığının diğer hepatit türlerine göre bulaşma ihtimali daha yüksektir. Hepatit B anne karnında çocuğa bulaştıysa eğer, çocukta kalıcı olarak kalma ihtimali %95’dir. Fakat sonradan bulaştıysa 18 yaşından sonra gibi kalıcı olma ihtimali düşüktür. Hastalıktan kurtulma ihtimali olgun yaşlarda alındığı zaman daha avantajlıdır.

hepatitler

Hepatit B Hastalığında İlaç Tedavisi

Hepatit B hastalığı taşıyan bir kişi 30 yılı aşkın bu hastalıkla yaşadıktan sonra önce siroz olur. Bu hastaların %25’i ise karaciğer kanserine yakalanır. Hepatit B 6 fazdan oluşur. İmmun tolerans 30-35 yaşına kadar devam eder. 35-40 yaşına kadar hastada bir tedavi ihtiyacı gözükmez fakat bu yaşlardan sonra hastalık kendini göstermeye başlar. Burada ya hastalık tamamen kendiliğinden geçer yada siroza doğru bir gidiş gerçekleşir. Siroz döneminde doktorlar yardımıyla tedaviye başlanması gerekir. 6 fazdan 5. fazda hepatit B vücuttan yok olur. Bu yok oluş vücudun kendi immun sistemiyle olur veya tedavi ile yok olur. Yok olmaz ise kansere doğru gider. Tedavi de ilaçlar verilerek hepatitin hastadan uzaklaşması sağlanır ve kişinin hepatit’le yaşama zorunluluğu kalmaz. Taşıyıcı olan kişilerinde kontrollerini aksatmaması gerekir. Onlarda siroz ve karaciğer kanseri olabilirler. İlaç tedavisi verilirse almaları gerekir. Hastanenin Gastroenteroloji bölümünde sağlık kontrolünden geçmeniz gerekir. Karaciğeri kuvvetlendirmek için şifalı bitkiler yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Hepatit B Hastalığı ve Tedavisi.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir