İyi Uyku İçin Ne Yapmalı

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

İyi Uyku İçin Ne Yapmalı yazımızda uykumuzu engelleyen durumlarla başa çıkma, iyi bir uykunun hayatımıza ne gibi yararları olduğunu,  iyi ve kaliteli uykunun hangi zamanlarda olduğunu yazacağız.

rahat-bir-uyku

İyi Bir Uyku Çekme

Verimli bir uyku tüm günümüzü zinde ve canlı olarak yaşamamızı sağlar. Sağlık açısından dinlenen vücudumuzun işlevleri normal seyrinde devam eder. Psikolojik olarak rahatlamamızı sağlar. İyi bir hayat da sağlıklı beslenme, egzersiz, stres yönetimi ve kaliteli uyku maddelerini tam anlamıyla yakalarsak sorunumuz kalmaz. Bunlardan biri olmaz ise yaşam dengemiz bozulur. Uyku kısmına bakacak olursak, hayatımızda yeni yeni alışkanlıklar oluştu. Tam yatağımıza girecek ve uyuyacak iken telefon yanımızda olduğu için sosyal paylaşım siteleri ve uygulamalarına göz atmadan kendimizi alamıyoruz. Facebook, youtube, twitter, instagram, snapchat gibi uygulamalar bizim uyuma süremizi ve kalitemizi düşürmektedir. Beynimiz bunlara alışkın olmadığı için onlara her baktığınızda uykunuz sizden uzaklaşır. Gözlerin onlara konsantre olmasıyla ışığın da vermiş olduğu güçle bir daha uykunuz gelmez. Siz bırakana kadar uyku sizden uzaklaşır.

Kaliteli Uykunun Faydaları

Uykunun süresinin yanında asıl olan uykunun kalitesidir. Kalitesiz uyku tüm gününüzü mahveder. Kalitesiz bir uyku alırsanız size bir yararı olmaz. Uykunun kendi mentalitesi olduğu için bunları yakalayamaz iseniz uykunuz bozulur ve uykunuzu tam olarak alamazsınız. Kalitesiz uyku ile vücudunuz yaşlanıyor, stresiniz artıyor, sağlık problemleri ortaya çıkıyor, dinlenemiyorsunuz, bağışıklı sisteminizi bozuyorsunuz, hastalıklar sizi rahat bırakmıyor, beyin fonksiyonlarınız bozuluyor ve tansiyonunuz çıkmaya başlar. Daha bir çok rahatsızlık uykusuzlukla birlikte size musallat olur. Kalitesiz uyku kalitesiz bir yaşam anlamı taşır. Beyin takvimine uymaz iseniz yaşamınız kısalır. Beyinsel uyku zamanları uyumanız demek uzun ve sağlıklı bir ömür demektir.

uyku

Uyku Vakti

Gece salgılanan uyku hormonlarıyla gündüz uyuduğunuzda salgılanan hormonların arasında çok fark vardır. Normal uyu zamanı gecedir ve gündüz ne kadar uyursanız uyuyun bu sizin yaşamınızdan götürür. İyi uyku için uyku ritüelinizin olması gerekir. Akşam olduğunda eve geldiğinizde az yiyerek ailenizle sohbet ederek daha sonrasında uyumalısınız. Geç saatlere kadar televizyon başında kalıp film izlememelisiniz. Yoksa uykunuzu alamazsınız. Uykuyu sağlayan hormonlar çalışmaz ve uykunuz gelmez. Babalar eve gelince televizyonun başında uykuya dalarlar bu onların yorgun düşerek uyumasına işarettir. Zorla beyin onları uyutur. Melatonin hormonu salgılanmasını telefon ve televizyon ekranları engeller ve uykunuz gelmez. Bu nedenle uyku vaktinizi kaçırmamaya özen gösterin. Uykusuzlukla başa çıkmakta artık başlı başına bir problem olmaktadır. Günümüz şartlarında uyku düzenimizi iyi ayarlamalıyız.

İyi Uyku İçin Ne Yapmalı.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir