Yağsız Diyet Yapmak Doğru Mu?

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Yağsız Diyet Yapmak Doğru Mu? yazımızda zayıflamak için yapılan diyetlerde kilo aldırması yüzünden hiç yağ yemeyerek kilo verileceğine inanılması doğru mu bunun hakkında yazacağız.

Yağsız Diyet Yapmak

Yağın vücudumuz için bir çok faydası vardır. Onsuz bir diyet yapmanız vücudunuza zarar verir. Yemek oranını limitlerseniz size kilo olarak dönmez. Özellikle zeytinyağı kullanımı çok önemlidir. Sofranızdan zeytinyağını eksik etmeyin. Bilinçsizce yapılan diyetlerde kabızlık sorunu ve bağışıklık sistem bozuklukları yaşanır. Anlık zayıflama yaşayabilirsiniz fakat sürekli bir formda kalma durumu yaşayamazsınız. Sağlıklı yemekler yiyerek ve egzersizlerinizi yaparak metabolizmanızı hızlandırıp kalorilerinizi yakarak sağlıklı kilo verirseniz sağlığınızdan da olmazsınız. Yağsız bir beslenme sizi hastalıklarla karşı karşıya götürür. Yapılan diyet ile sürekli sinirli bir şekilde yaşamak zorunda kalabilirsiniz.

zeytin-yagi-infografik-sekil

İyi Yağlar ve Kötü Yağlar

Bizim meşhur yağımız olan zeytinyağı en iyi ve doğal yağdır. Mucizevi bir besin kaynağıdır. Zeytinyağının doğal, rafine edilmemiş ve taze olanı en iyi zeytinyağı çeşididir. Zeytinyağının içinde çok kuvvetli antioksidan maddeler vardır. Bu maddeler kanser riskini yok eder. E vitamini içerir. E vitamini de vücudunuzu besler. Doymamış yağ asitleri de mevcuttur. Doymuş yağ oranı çok düşüktür. Vücudumuzun bu önemli maddelere ihtiyacı vardır. Zeytinyağı kullanarak bu ihtiyacı karşılamış oluruz. Mısırözü yağı kullanmamaya özen gösterin. Mısırözü yağı kalbe giden kanın akışını bozmaktadır ve pıhtılaşmasını sağlıyor bu yüzdende damar sertleşmesi oluşuyor Bunun sonucu da kalp ve damar rahatsızlıklarıdır. Yağ kullanımında sadece zeytinyağını kullanmanızı öneriyoruz. Tüm yağ ihtiyacınızı karşılayacaktır. Günde 6 yemek kaşığı kadar zeytinyağı sizin yağ ihtiyacınızı karşılayacaktır. Yağsız Diyet Yapmak Doğru Mu?

kuruyemisler

Kuruyemiş Yağları

Ara öğünlerinizde bir avuç kadar kuruyemiş yemenizi öneriyoruz. Kuruyemiş içerisinde bulunan maddeler vücudumuz için çok gereklidir. Fazla yemeyin çünkü kalorisi ve yağı oldukça fazladır. Aşırıya kaçarsanız hızlı bir şekilde kilo alırsınız. Kuruyemiş cildin parlaklığı için önemlidir. Cildinizin diri ve genç görünmesi için kuruyemişi sofranızdan eksik etmeyin. Vücut da bulunan hormonların düzgün çalışmasını da sağlar. Kuruyemişlerin içeriğine baktığınızda bir çok faydalı maddeyi içerdiklerini göreceksiniz. Uzun süreli tokluk hissi de verdiği için kilo vermenizi sağlar. Kararınca yediğinizde daha hızlı kilo vermenizi sağlarlar.

Tam Yağlı Gıdalar

Gıdalarda yağı alınmış olanları seçmeyin. Kararınca olan normal yağlı besinleri kullanın. Besinin dozunu ayarlayıp tüketin. Peynir örneği verirsek, yağsız peynir yerine tam yağlı peynir tüketin. Burada dikkat edeceğiniz boyutudur. Fazla olmamak şartıyla tam yağlı peynir tüketmek sağlığınız için gereken bir durumdur.

Yağı Hayatımızdan Çıkarmanın Sonuçları

Öncelikle beyin fonksiyonları zarar görür. Zayıflama oluşur. Beyindeki dalgaların iletimi için yağa ihtiyacımız vardır. Eğer yağ kullanmazsanız beyninizi daha az kullanırsınız. Bir şeyleri hatırlamada zorlanmaya başlarsınız. Kolesterolünüz düşer. Kanda kolesterolün düşmesi dikkatin ve konsantrasyonun düşmesine neden olur. Ayrıca yorgunluğunuz artmaya başlar. Kalp rahatsızlıkları başlar. Hormonlarınızda dengesizliklere neden olur. Aşırı yemek yeme gibi bir zafiyetiniz meydana gelir. Sindirim sisteminizin bozulmasına da sebep olur.

Yağsız Diyet Yapmak Doğru Mu?.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir