Cuma Sohbetleri Tevazu ve Kibir

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page

Cuma Sohbetleri Tevazu ve Kibir yazımızda tevazu sahibi olmanın önemi ve tam zıttı olan kibirli olmanın helak edici bir durum olduğunu yazdık.

zerre-kadar-kibir

Cuma Sohbetleri Tevazu ve Kibir Giriş

Tevazu sahibi olmak Müslümanın en iyi özelliklerindendir. İhlaslı ve tevazu sahibi kullar ayrı bir güzelliktedir. Onlar Allah(c.c)’ın sevdiği kullarıdır. Allah(cc) için tevazu edeni Allah(cc) yüceltir, kibirleneni ise Allah(cc) alçaltır. Tevazu sahibi kişi insanlara iyilikte bulunur ve kendini büyük görmez. Müslüman kardeşinden kendini büyük ve üstün gören kibrine yenik düşen kişidir. Kibir gibi kötü haset Müslüman da bulunmaması gerekir. İnsan kendinde bir keramet bir mucize görür ve kibirlenmeye başlayabilir. Halbuki kendisine o yeteneği veren Allah(cc)’dır. Onu yaratana unutup, her şeyi kendisinin yaptığını ve her şeyin onun olduğunu zanneder. Var mı benim gibi yüce bir kişi demeye başlar. Malına ve mülküne güvenmeye başlar. Halbuki sağlığın gitmesine bir hastalık veya kaza yeter. Malının gitmesine de bir yangın veya kaza yeter. Sahip olduklarını Allah(cc) vermiştir fakat sen ben kazandım diyorsun, bu halde sen çok büyük bir kibir altına girmişsindir. Kibir ve gururla yürümek bir Müslümanın yapmayacağı şeydir. Nasıl doğduğunu bir düşünse insanoğlu halbuki bu Dünya’da hiç bir şey olduğunu anlayacaktır. Küçücük bir meniden bu hayata geldik gene çürüyüp gideceğiz geldiğimiz yere. Ve bu zaman dilimi de çok kısadır. Ortalama 70-80 yıl yaşarız bunun da çeyreği uykuda geçer.

Peygamberimiz (s.a.v), kalbinde zerre kadar kibri olan kişi cennete giremez buyurmuştur. O yüzden Müslüman olarak tevazu sahibi olmalıyız ve kibirli olmaktan uzaklaşmalıyız. Bu kibrin içeriği Allah(cc)’ı inkar etme ve insanları küçük görmektir. İnsanın Müslüman kardeşini hor ve hakir görmesi ona şer olarak yeter.

kibirli-insan

Şeytan’ın Kibri

İlk kibirlenen Şeytandır. Allah(cc) Şeytan’a Adem(a.s)’e saygı göstermesini istemiştir fakat Şeytan ona saygı göstermemiştir. Şeytan kendisinin ateşten olduğunu, Adem(a.s)’ın toprak dan meydana geldiğini ileri sürerek kibirlenmiştir. Ateşin topraktan üstün olduğunu söyleyerek Adem(a.s)i tanımamazlıktan gelmiştir. Böylece rabbimiz şeytanı kovuyor. Allah(cc)’ın rahmetinden kovuluyor ve kibir duygusun ilk etkilediği şeytan oluyor.

Dünyada Çok Fazla Kibirlenen İnsan Vardı

Dünya’da çok şeylerin sahibi olan kişiler kendi gücüyle yapmış olduklarını zannetmesinler. Allah(cc) dilemiş ve o nimetlere kavuşmuşsundur. Allah(cc) dilemese hiç birine sahip olamazdır. Çok mal sahibi olmak da bu yönden tehlikelidir. Kibirlenip te kendi bilgin ve zekanla yaptığını zannedersen büyük bir hata içine düşmüş olursun. Mısır hükümdarı gibi kendini tanrı zanneden insanların hazin sonunu iyi düşünün. Dünyalık hevesi insanın aç gözlülüğü neler yapmasına neden oluyor ve onları nasıl helak ediyor iyi araştırmak gerekir.

Firavun’un Cesedi (ibretlik sonu Kuran mucizesi miracle of the Qur’an British Museum London pharaoh)

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir