Kök Hücre Tedavisi İle Gelen Sağlık

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Kök Hücre Tedavisi İle Gelen Sağlık yazımızda gelişen teknoloji ile vücudumuzdan alınan kök hücrelerle iyileştirilemez denilen hastalıkların iyileştiğini yazacağız.

kok-hucre1

Kök Hücre Tanımı

Kök hücre vücudumuzda örneğin saçımızın çıktığı yerde bulunur. Adı üstünde kökünden gelir. Diğer hücrelerden farkı vardır. Vücudumuz da yaklaşık 100 trilyon hücre vardır. Bunlar vücudumuzu oluşturmaktadır. Kalp, akciğer, karaciğer ve böbrek gibi organları yapmaktadır. Yaşam boyu hücreler vücudumuzdaki işlevleri gerçekleştiriyor. Bazı özel hücreler ise vücudumuzda ölen hücreler yerine yenisini yapmakla görevlidir. Bölünerek eksikliği kapatırlar. Hastalıkların oluşmasıyla hücreler bu görevi yapamazlar. Böyle özel hücrelere kök hücre denir. Ölen hücrelerin yerine yenisini koyan hücrelerdir. Kanserli hastalıkta eskiden hedef etkilenen hücrelerdi. Şimdi ise kanserli kök hücreler hedef alınıp, kanser direkt başladığı yerden bitirilmesi gerçekleştiriliyor.

kok-hucre-yeni

Hücrelerin Belirlenmesi

Hücrelerin yaşam hücresi yoksa kök hücre mi olduğu üzerilerinde taşıdığı reseptörler sayesinde bilinmektedir. Kök hücreye özel tanımlanmış reseptörler sayesinde kök hücre olduğu anlaşılmaktadır. Belirlenen listedeki özelliklere sahip ise hücre, kök hücre kategorisine giriyor değil ise yaşam hücresi yani normal hücre kategorisine giriyor. Normal hücrelerden belirgin bir şekilde ayırt edici özellikleri vardır. Kök hücrelerde ki çoğalma oranı diğer hücrelere göre çok fazladır.

Kök Hücrelerin Kullanıldığı Hastalıklar

Göbek yağından elde edilen yağ aspiratı bir çok estetik cerrahi uygulamaların da kullanılmaktadır. Estetik ve kozmetik alanlarında bu kök hücreler kullanılmaktadır. Eklem kıkırdaklarının tamirinde kullanılmaktadır. Kan hastalıklarının tedavisinde kök hücreler kullanılmaktadır. Omurilik yaralanmalarında faydalı olacağına inanılan kök hücre tedavisi devam etmektedir. Şuanda laboratuvarlarda kemik, deri ve kıkırdak zorlanmadan üretilmektedir. Tabi ki bunun ileri ki safhası olan organların da üretilmesi bekleniyor. Böbrek üretilerek böbrek aramaya son verilmesi gibi yenilikler kök hücreler sayesinde oluşabilecektir. Devletin de bu tür projelere destek verdiği biliniyor. Tahmini olarak 30 yıl sonraları artık insanlar organ aramak zorunda kalmayacaktır. İstediği organ üretilerek kendisine aktarılacaktır. Şuan da kulak ve burun gibi organlarda üretilmektedir. Kök hücre tedavileri Dünya’da olduğu kadar Türkiye’de de gelişmektedir. Türkiye’nin gelişme hızı Dünya’daki gelişmeye ayak uydurmuştur. Tıp alanında asla geride değiliz ve bir çok gelişmiş ülkeyle başa baş bir tedavi yapmaktayız.

yeni-kok-hucre-tedavisi

Kök Hücre Merkezi Çin

Dünya da kök hücre tedavisinde en ileri ülke Çin devletidir. Hastalıklarına çare bulamayan hastalar son çare olarak kök hücre tedavisine baş vuruyor. Bunun da merkezi Çin’dir. Çin devleti kök hücre tedavisine çok önem vermektedir. Bu nedenle de kök hücre tedavisinde en ilerde çalışmaları yapmaktadır. Açmış oldukları kliniklerle çok fazla kök hücre tecrübeleri vardır. Tüm Dünya onları takip etmektedir. Çin’in taklit üründeki ve imalattaki başarısından sonra kök hücre başarısı tam bir çıta yükseltmedir. Ülkemizin de Çin’den aşağı kalır yanı yoktur. Tedavi için Amerika’ya veya Çin’e gitmenize gerek yoktur. Serebral palsi(beyin felci) hastaları çoğunlukla kök hücre tedavisine başvurmaktadır. Bunun içinde diğer ülkelere gidip tedavi olmaya çalışıyorlar. Bu hastalığın tedavisi de ülkemizde yapılmaktadır.

Kök Hücre Tedavisi İle Gelen Sağlık.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com