Şeker Hastalığının Önlenemez Yükselişi

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Şeker Hastalığının Önlenemez Yükselişi yazımızda dünya da ve Türkiye’de her geçen yıl artan şeker hastası sayısı ve bu duruma neyin neden olduğunu bu hastalığa karşı neler yapmamız gerektiğini yazacağız.

seker-yuksek

600 milyon Şeker Hastası

Genel cerrah Op.Dr. Muzaffer Al‘ın tavsiyelerinden yararlanılmıştır. Şeker hastalığı ameliyatı yapmaktadır. Dünya da şuan da 300 milyona yakın şeker hastası bulunmaktadır. Bu sayısının 2035 yılında 600 milyon olması bekleniyor. Ülkemizde ise 10 milyon kişi diyabet(şeker) hastasıdır. Bu sayının her yıl daha da artması bekleniyor. Bunun sebeplerini şöyle sıralayabiliriz. Şehir yaşamı, hareketsiz yaşam, beslenme bozuklukları, endüstriyel gıdalar bizi hızla şeker hastası yapmaktadır. Şekerli şeyler tüketmek sizleri şeker hastalığına yakalatabilir.

seker-hastasi-olmamak-icin

Şeker Hastası Olmamak İçin Neler Yapabiliriz

Rafinize gıdalar market den aldığımız işlenmiş gıdalardan uzak durmalıyız. Yüksek glisemik indeks’li şekerlerden mutlaka uzak durmalıyız. Dengeli beslenip spor yapmamız gerekir. Yürüyüşlerinizi aksatmadan bol bol yapmanız gerekir. Yeterince su içmemiz gerekir. Yemek yedikten sonra uykunuz geliyorsa ve sinirleniyorsanız gizli şekeriniz olabilir. Bu anlamak için, kan şekerinizi ölçtürmeniz gerekir. 3 aylık şeker ortalamalarına bakılması gerekir. Bu belirtilerin başlaması diyabet öncesi evreyi size haber vermiş olabilir. Buna da gizli şeker diyorlar. Diyabet olmadan önceki evrelerdir aslında bu belirtiler.

seker-hastaligi-belirtileri1

Gizli Şeker Belirtileri Nelerdir

Yemek yedikten sonra uykunun bastırması, aşırı sinirlilik, çok sık tuvalete çıkma, aşırı susama duygusu, ağızda kuruluk oluşması, kendini her zaman yorgun ve bitkin hissetme hali ve bazen durup dururken terlemeler şeker hastalığının başlangıç belirtileridir. Bu hastalık yavaştan ilerler fakat tüm vücut sistemini bozmaya neden olur. Çoğu insanda görülen tip 2 diyabet hastalığı (şeker hastalığı) 30-40 yaşlarda başlar ve daha sık görülür. Bunun nedeni de tüketilen hazır ve pakete girmiş olan gıdaların çok fazla tüketilmesidir. Zamanla da etkisini güçlendirdiği için orta yaşlarda kendini tam olarak gösterir. Şeker Hastalığının Önlenemez Yükselişi.

insulin-dozu-ne

İnce Bağırsağın Çalışma Düzeninin Bozulması

Normal gıdaları tükettiğimizde vücudumuzda bulunan ince bağırsak tüm ihtiyaç duyduğumuz vitamin, mineral, protein ve yağları emerdi. Tüm bağırsağı geçen gıdalar kalın bağırsaktan atılırdı. Fakat endüstriyel, gıdalar hazır gıdalar(pakete girmiş gıdalar) ince bağırsağın sadece başında emiliyor kalan yerler tarafından emilmeyip direkt kalın bağırsağa yollanıyor. Burada şeker yükselmesi oluşuyor. Başlangıç kısmında şekeri arttıran ve insülini azaltan hormonlar vardır. Bunlar daha fazla çalıştığı için şeker hastalığı meydana geliyor. Şeker alımını hayatınızdan kaldırın. Kendinize yapacağınız en faydalı ve sağlıklı karar olacaktır. Dengeli ve sağlıklı beslenmeyi hayatınızın tüm zamanlarında koruyun.

Şeker Hastalığının Önlenemez Yükselişi.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com