2017 Kadın Girişimi Birincisi Highgenic

2017 Kadın Girişimi Birincisi Highgenic Markası

Ekonomi ve Para Haber

2017 Kadın Girişimi Birincisi Highgenic Markası yazımızda Sevginar Baştekin’in işini bırakması ve kendisini özel olarak ürettiği markasına vererek başarıyı yakalamasını yazdık.

2017 Kadın Girişimi Birincisi Highgenic

Highgenic, 2017 yılında gerçekleştirilen kadın girişimciler yarışmasında Sevginar Baştekin, girişimi ile birinci seçilmiştir. Garanti Bankasının desteklediği Sevginar hanım, Highgenic adı altında ürettikleri temizlik ve hijyen ürünlerini Türkiye’nin birçok yerinde satışa sunmuştur. Türkiye’nin kadın girişimci yarışması her yıl daha fazla katılımcı ile düzenlenmekte ve birbirinden güzel fikirlere sahip katılımcılar zorlu yarışmada birinci olmak için yarışmaktadır.

2017 Kadın Girişimi Birincisi Highgenic

Sevginar Baştekin’in Kendi Markasını Çıkarması

Sevginar hanım girişimciliğe girmeden önce 8-9 yıllık bir iş yaşamı olmuştur. Sevginar Baştekin İstanbul Teknik Üniversitesi Kimyagerlik mezunudur. Özel sektörde biyo-kimya alanında profesyonel bir şekilde çalışmıştır. 2000 yılında ilk şirketini kurmuştur. 2008 yılına kadar çok ortaklı bir şirket olarak devam etmiştir. Şirkette ortalık sürdürülemediği için şirketten ayrılmıştır. 1k-kimya ve Highgenic girişimleri 2010 yılında kurulmuştur. 2017 yılına kadar bu markaların pazarlaması ve geliştirilmesi çalışmalarını yapmıştır.

Şirket ilk kurulduğunda Sevginar hanım, 1-1,5 yıl tek başına ürünlerin üretimi ve satışını gerçekleştirmiş. Babasının desteğini de arkasına alan Sevginar hanım, umudunu kaybetmeyerek şirketini büyütmüş. 2012 yılında çıkarmış olduğu iyi bir ürünle marketlerde ürünleri fazlaca satılmaya başlamış. Ürünün yaptığı iş ise çok yönlü temizleme işiydi. 400 metre kare ile başlayan iş yerine sığmayan Highgenic şirketi, 2500 metre karelik yeni bir yere taşınmıştır.

Yerli Temizlik Ürünleri Üretmenin Başlangıcı

Sevginar hanımın ürünlerinin girmiş olduğu temizlik pazarında yabancıların hakimiyeti bulunmaktadır. Marketlerde yabancı firmaların temizlik ürünleri daha çok tercih edilmektedir. Bunu bilerek bu sektöre ürünler üretmek, büyük bir girişimcilik öyküsü olarak dikkat çekmektedir. Çoğu kişinin aklına temizlik ürünleri yapıp satmak gelse de sektörün acımasızlığı bu fikri başlamadan bitirmektedir. Dev rakipleri düşünen girişimcilerin cesareti kırılıp sektöre girmekten vazgeçmektedir.

Sevginar hanım bu işe girdiğinde başarma hissi ve bir şeyler üretme isteği sürekli olarak bulunmaktaydı. Bir kadın olarak kendisi de temizlik ürünlerini kullandığı için hangi ürünlerin eksik olduğunu ve hangi ürünlerin olması ile ihtiyaçların karşılanacağını düşünmüştür. Normal ev için kullandığı temizlik ürünlerinin yeterli gelmediğini düşünen Sevginar hanım kendi ürünlerini çıkararak bu soruna çözüm üretmiştir. Temizlikte kullanılan ürünlerin hızlı ve pratik olması gerektiğini düşünen Sevginar hanım, ürettiği ürünlerde buna çözüm bulmuştur. Müşteriler kaliteli ürünleri uygun fiyata bulabilmektedir.

Web Site: highgenic.com.tr

2017 Kadın Girişimi Birincisi Highgenic Markası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir